Zubná kefka/Igor Hraško

Mladí zubári Slovákom prakticky ukážu, ako poraziť najznámejšie infekčné ochorenie chrupu

V stredu 2. septembra 2020 v Bratislave odštartuje 8. ročník najväčšej preventívnej akcie z oblasti dentálnej hygieny SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSNY ÚSMEV, ktorú organizujú študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Píše portál webnoviny.sk

Hlavnou myšlienkou projektu je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o význame dodržiavania ústnej hygieny a prevencie vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a ďalších ochorení ústnej dutiny v dôsledku nedostatočnej starostlivosti, informovala v tlačovej správe hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Počas jedenástich dní navštívia medici celkovo 19 miest naprieč celou republikou a praktickú inštruktáž poskytnú tisíckam ľudí. Podujatie sa pôvodne malo konať na jar tohto roka, pre situáciu s koronavírusom však bolo presunuté na september.

Najčastejšie chronické ochorenie zubov

„Zubný kaz a iné ochorenia parodontu predstavujú neprenosné infekčné choroby s negatívnym vplyvom na celkové zdravie človeka, pričom môžu dokonca spôsobovať ochorenia rôznych orgánov ľudského tela. Neliečený zubný kaz okrem nepríjemnej bolesti spôsobuje v pokročilejších štádiách infekciu okolitých tkanív, odkiaľ sa šíri do celého tela a pacienti s ťažkým zápalom ďasien majú napríklad väčšie riziko vzniku srdcového infarktu či mozgovej príhody,“ hovorí spoluorganizátor podujatia, študent Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Marcel Paľovčík.

Dodáva, že aj keď je zubnému kazu možné do veľkej miery predísť, stále je tým najčastejším chronickým ochorením.

Kam a kedy prísť?

Stánky študentov zubného lekárstva môžu počas celoslovenskej roadshow záujemcovia navštíviť v týchto mestách:

 1. 9. v Bratislave (Eurovea)
 2. 9. v Trnave (City Arena) & v Nitre (OC Mlyny)
 3. 9. v Piešťanoch (Aupark) & v Leviciach (Dituria Shopping Center)
 4. 9. v Trenčíne (OC MAX) & v Martine (OC Galéria)
 5. 9. v Žiline (Aupark) & vo Zvolene (Európa SC)
 6. 9. v Banskej Bystrici (Europa SC) & v Liptovskom Mikuláši (RGB Liptov)
 7. 9. v Poprade (Forum) & v Bardejovských Kúpeľoch
 8. 9. na Hrebienku & v Spišskej Novej Vsi (ZOO)
 9. 9. v Michalovciach (OC Zemplín) & v Humennom (Námestie slobody – pri Fontáne lásky)
 10. 9. v Prešove (Eperia Shopping Mall)
 11. 9. v Košiciach (OC Optima) – ukončenie roadshow rámci Európskeho dňa ústneho zdravia

 

Každý aktívny účastník dostane zubnú kefku a pastu

„Cieľom roadshow je naučiť ľudí všetkých vekových kategórií za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, medzizubnou kefkou či takzvanou single kefkou správnu techniku čistenia zubov. Po minulé ročníky projektu sa našim kolegom zakaždým podarilo zaškoliť zhruba sedemtisíc občanov, čo je vynikajúce číslo, no tento rok sa pokúsime tento výsledok ešte navýšiť. Navyše, každý vyškolený človek si okrem inštruktáže, za ktorú sa v ambulanciách zvykne platiť desiatky eur, vďaka našim partnerom odnesie zubnú kefku a zubnú pastu úplne zadarmo,“ konštatuje Katarína Vendeľová z Lekárskej fakulty UPJŠ Košice.

Vypľúvanie krvi mnohí nepovažujú za problém

„Ľudia sa nás pýtajú – čo je na čistení zubov taká ,veda‘. Žiaľ, veľmi často sme svedkami toho, že stav ústnej hygieny u mnohých pacientov nie je dostatočný – nie sú si vedomí možných rizík, ktoré z toho vyplývajú a celkovo sa táto téma u laickej verejnosti berie na ľahkú váhu. Mnohí ľudia dokonca vôbec nepovažujú vypľúvanie krvi pri čistení zubov za problém.

Veľmi sme zvažovali, či a ako riešiť našu roadshow v danej situácii zavinenej koronavírusom. Ale ani v týchto časoch nemôžeme odkladať ústnu hygienu na vedľajšiu koľaj. A keďže práve v tomto roku sú povinné preventívne prehliadky zrušené, ako študenti medicíny a budúci lekári máme o to väčšiu motiváciu šíriť osvetu týkajúcu sa tejto problematiky medzi širokou verejnosťou. Nikdy nie je príliš skoro ani príliš neskoro začať sa starať o svoje ústne zdravie,“ poznamenáva študentka UPJŠ Marianna Lazorová, jedná z hlavných organizátorov roadshow.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová o potravinách: Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

Ivan Mihale

Hlavne o-pa-tr-ne. Pomalé uvoľňovanie opatrení má svoj význam, tvrdí Kollár

Ivan Mihale

Nórsko a USA podpísali novú obrannú dohodu. Taká pekná krajina to bola, to Nórsko

Ivan Mihae