Lekáreň/Igor Hraško

Ministerstvo zverejnilo, koľko bude stáť zrušenie doplatkov za lieky pre najzraniteľnejšie skupiny

Od začiatku budúceho roka sa zrušia doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Píše portál webnpoviny.sk

Počíta s tým návrh novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorý ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania.

Viac než 37 miliónov eur ročne

Opatrenie si v rokoch 2021 až 2023 vyžiada každoročne 37,5 milióna eur. Podľa rezortu sa novelou týmto ekonomicky najviac zraniteľným osobám zabezpečí dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

„Dôchodcom, osobám s ťažkým zdravotným postihnutím a mladým rodinám s deťmi do šiestich rokov sa tým zabezpečí aj kvalitnejší život,“ uvádza sa v materiáli.

Pri aktuálne platnej legislatíve sa predpokladalo zvýšenie príjmov domácností z titulu vrátenia doplatkov za lieky v tomto roku na úrovni 24,20 eura na osobu a mesiac, a to pri odhadovanom počte milión dotknutých osôb.

Zmena má pozitívne ovplyvniť až milión ľudí

Čistý pozitívny vplyv novely na hospodárenie domácností odhaduje rezort na 37,32 eura na osobu a mesiac. Pozitívny vplyv má mať novela v rokoch 2020 až 2022 na približne milión ľudí ročne.

Zrušenie doplatkov za lieky pre najzraniteľnejšie skupiny je jedným z opatrení sociálneho balíčka súčasnej vlády, ktoré vládna koalícia avizovala v polovici júla tohto roka.

K zrušeniu doplatkov za lieky pre ľudí ťažko zdravotne postihnutých, detí do šiestich rokov a dôchodcov sa vláda zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale