Ministerstvo kultúry začalo kontrolu v Národnom osvetovom centre, zameriava sa na hospodárenie

Národné osvetové centrum/Igor Hraško

Ministerstvo kultúry (MK) SR spustilo v utorok 12. mája rezortnú kontrolu v Národnom osvetovom centre (NOC). Kontrola je zameraná predovšetkým na otázky hospodárenia organizácie. Pre agentúru SITA to potvrdila Zuzana Viciaňová z rezortu kultúry. Ako ďalej uviedla, MK SR nie je spokojné so súčasným fungovaním NOC.

Zdroj: webnoviny.sk

„NOC potrebuje v súlade s programovým vyhlásením vlády vnútorné prebudovanie, prehodnotenie hospodárenia a nové definovanie jeho zamerania vo vzťahu ku kultúre a kreativite vo všeobecnosti,“ vysvetlila Viciaňová.

Alarmujúca situácia v NOC

V krátkom čase je tiež potrebné prijať strategické rozhodnutia vo vzťahu k realizovaným digitalizačným projektom (Opis), ktorým postupne končí udržateľnosť. MK SR vidí aj v tejto súvislosti značný nevyužitý potenciál a odborné kapacity.

Novým riaditeľom NOC sa stal 5. mája Erik Kriššák, ktorého dočasným vedením poverila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

„Z viacerých zdrojov som dostávala podnety a signály, že situácia v NOC je alarmujúca, a to ako v oblasti hospodárenia, tak ja v personálnych otázkach. Vykonanie hĺbkovej kontroly v tejto inštitúcii je preto nevyhnutné,“ povedala vtedy Milanová.

Kontrola projektov a zmlúv

Kriššák sa zameral na kontrolu projektov a zmlúv, ktoré uzavrelo predchádzajúce vedenie a zastavil napríklad verejné obstarávanie na projekt Manažment údajov v oblasti neprofesionálneho umenia – jednoduchý projekt pre manažment údajov, financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra s predbežnou sumou 589-tisíc eur bez DPH. Informovalo o tom NOC na webovej stránke.

NOC je štátnou príspevkovou organizáciou MK SR. Je odborným a metodickým pracoviskom pre kultúrno-osvetovú činnosť, koordinačným a výkonným pracoviskom pre teoretické, analytické, informačné, dokumentačnú či konzultačné činnosti v oblasti kultúry, kultúrneho dedičstva a kultúrno-osvetovej činnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Premiér: Predloženie požiadaviek zo strany SMK bolo opľutím ruky

Igor Hraško/TASR

Eurokomisia chce pridať do rozpočtu agropolitiky EÚ po roku 2020 ďalších 24 miliárd eur

Igor Hraško

Trnava po dlhých rokoch nebude mať jarmok, mesto chce vymyslieť náhradný program

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár