Cyklochodník/Igor Hraško

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Ministerstvo dopravy a výstavby získa z medzinárodného projektu Interreg takmer 104 tisíc eur na podporu cyklodopravy a cykloturistiky. Ako ďalej informoval Ivan Rudolf, poradca rezortu dopravy pre komunikáciu, túto sumu a plus spolufinancovanie vo výške vyše 18-tisíc eur chce ministerstvo použiť na rozvoj cyklistickej infraštruktúry v Dunajskej oblasti. Píše portál webnoviny.sk

Aktívna podpora cyklistickej dopravy

Peniaze sú určené na tvorbu akčného plánu zlepšenia existujúcej siete cyklotrás, na rozvoj cyklistických politík na národnej a nadnárodnej úrovni, či zvyšovanie povedomia príslušných zainteresovaných aktérov o potrebách cyklistov.

„Na ministerstve dopravy sa aktívne venujeme podpore a rozvoju cyklistickej dopravy a cykloturistiky. Tento rok sme už formou dotácie podporili 61 projektov v rámci historicky prvej „Cyklovýzvy MDV SR“ za vyše 13 miliónov eur. Podpora cyklodopravy však nie je iba o peniazoch, robíme aj propagačné a osvetové kampane. Verejnosť už dobre pozná „Do práce na bicykli“ a „Do školy na bicykli“. Koniec koncov je to aj naša úloha z Programového vyhlásenia vlády a som veľmi rád, že medzinárodná spolupráca v Dunajskom regióne v rámci medzinárodného projektu Interreg „Danube Cycle Plans“ nám v tom pomôže,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Definovanie národnej siete cyklotrás

Projekt má na ministerstve na starosti novovzniknutý odbor stratégie dopravy, ktorý má vo vecnej pôsobnosti aj cyklistickú dopravu a cykloturistiku. V rámci tohto projektu rezort dopravy v súčasnosti pripravuje aktualizáciu platnej Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky, ktorej súčasťou bude aj definovanie národnej siete cyklotrás.

Hlavným partnerom projektu je Rakúska agentúra pre životné prostredie. Projekt bude implementovaný do konca roka 2022, pričom účastníkmi sú aj partneri z Česka, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok

Slovenskí vinári si zaslúžia lepšie podmienky, Mičovský pre nich pripravuje nový zákon

Igor Hraško/SITA