Foto: Twitter

MIMORIADNE ZO SVETA: Hurikán Dorian zničil cez 13 tisíc domov na Bahamách, Florida je stále v ohrození

NASSAU – Najmenej päť mŕtvych si vyžiadal na Bahamách hurikán Dorian, ktorý naďalej bičuje túto ostrovnú krajinu. Tamojší premiér Hubert Minnis uviedol, že obete na životoch boli potvrdené na severovýchodných ostrovoch Abaco, ktoré niesli nápor prichádzajúceho prírodného živlu, informovala v noci na utorok stanica BBC.

Hurikán podľa odhadov Medzinárodného Červeného kríža zničil alebo poškodil približne 13.000 domov. Dorian, historicky druhý najsilnejší hurikán v atlantickej oblasti, zostáva stále „extrémne nebezpečný“, dodal Minnis. Na dostupných záberoch z postihnutých miest na Bahamách vidno zaplavené ulice, prevrátené automobily a polámané stromy.

Dorian je podľa záznamov najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy a neskôr sa presunie „nebezpečne blízko“ k pobrežiu USA, varujú meteorológovia. Dorian zasiahol Bahamy ako hurikán piatej kategórie, avšak medzitým oslabol na kategóriu štyri s maximálnou stálou rýchlosťou vetra 240 km/h, uvádza americké Národné centrum pre hurikány (NHC).Dorian zostane „silným hurikánom počas nasledujúcich niekoľko dní“. Americké štáty Florida, Georgia, Severná Karolína a Južná Karolína vyhlásili mimoriadny stav.

Hurikán Dorian zoslabol

Hurikán Dorian, ktorý v nedeľu zasiahol súostrovie Bahamy, v utorok zoslabol a bol preradený zo štvrtej kategórie na tretiu s rýchlosťou vetra 205 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány (NHC), píše agentúra AFP.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale