Máte už nazbierané šípky?

Igor Hraško

Máte, alebo sa len chystáte? Niektorí si povedia, no už je predsa po šípkach, už ich chytili mrazy, tak čo s nimi? Ale tieto plody liečivého kra obsahujú až dvojnásobok vitamínu C, oproti bežným silným liečivkám či plodom. O ďalších vitamínoch nehovoriac. Ak ich idete zbierať teraz, máte trochu obmedzené možnosti ich následného spracovania. Na mieste zistíte, či ich už chytili prvé mrazíky a šípky sú ešte použiteľné, alebo už ani nie.

Šípky sa dajú spracovať niekoľkými spôsobmi a uskladniť na neskoršie použitie. Môžete ich sušiť, urobiť z nich sirup, lekvár, kompót, likér či výborné a hodnotné víno. Sušené šípky môžete zaliať zovretou vodou a urobiť z nich čaj, alebo ich pridať do iného čaju. Sušené šípky však môžete pomlieť na makovom mlynčeku a urobiť z nich prášok, ktorý sa následne môže použiť najme pri problémoch s Diabetes. Šípky môžete zavárať ako bežné ovocie. Len je potrebné šípky poprekrajovať a očistiť od chlpatých semiačok. Zo šípok si môžete pripraviť výborný sirup na riedenie s vodou. Výborný je šípkový lekvár. Je vynikajúci na palacinky, ale samozrejme aj na širšie použitie v kuchyni vrátane receptov na dochutenie mäsa či omáčok. A dostávame sa už k takým typickým slovenským pochutinám s obsahom alkoholu. Šípkový likér je pomerne jednoduchý. Receptov na internete je niekoľko, no princíp ostáva – šípky, a teraz sú lepšie tie prejdené mrazom – zmäknuté, roztlačíme a zalejeme pálenkou. Necháme macerovať niekoľko týždňov. Uvaríme sirup, buď z cukru, alebo z medu a dolejeme do scedeného likéru. A napokon tu máme víno, ktoré sa pripravuje opäť veľmi podobne, ako z iného bobuľovitého ovocia z nízkym obsahom cukru. Môžete ho pripravovať v 5 litrovom pohári, alebo v demižóne. Podľa množstva nazbieraných šípok. S cukrom ich necháte prekysnúť a keď šípky klesnú na dno, víno by malo byť hotové.

Ku tomu všetkému už len zapriať dobrú chuť a „Na zdravie“. Šípky v akejkoľvek podobe by naozaj nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Tak treba ešte vystihnúť pekné počasie a ísť pozbierať, čo sa dá.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tohtoročnú úrodu jahôd poznačil prízemný mráz, úroda bude o 40 percent nižšia

Igor Hraško / SITA

Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily

Igor Hraško

Pri kúpe nehnuteľnosti netreba zabúdať na jej technický a právny stav

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár