Podvozok/Igor Hraško

Máte radi posypovú soľ?

Asi záleží na tom, kde a kedy. Poznáte situáciu, že v zime začne snežiť a cestárov nikde. Áno, majú toho veľa a postupne to musia zvládnuť. Vedeli by o tom rozprávať aj starostovia, ktorí majú vo svojom „rajóne“ osídlenie lazníckeho typu a ku nim vedú kilometre ciest, ktoré majú v správe a tie treba tiež odhŕňať. Ale vráťme sa k cestárom, čo majú v správe vyššie územné celky. Tí nabehnú na cesty a spolu s odhŕňaním zvyčajne aj posypú cesty soľou, aby sa prípadný ďalší sneh už na ceste roztopil.

Len jednej veci je nejak ťažšie nerozumieť. Kto má na starosti ten fakt, a na základe čoho určuje, ako a koľko soli sa má na tie naše cesty nasypať? Podľa úplne triviálnej logiky, a dnes máme na to dlhodobú predpoveď, sa dá pozrieť, v ktorých regiónoch a ako dlhu bude snežiť a aké úhrny sa čakajú. Inak si je ťažko vysvetliť, že tento rok snežilo v niektorých častiach len jeden, ale soľ po tomto posype je ešte stále na cestách. Podľa dlhodobých predpovedí nemá v najbližších dňoch snežiť a ani Vianoce nebudú pod snehom, možno len vo vyšších polohách.

Aké sú problémy s takouto soľou, ktorá sa vám potom dostane na podvozok a na karosériu? Posypová soľ mnohokrát obsahuje aj iné prímesy, než len soľ. Ak sa zmieša s vodou či snehom, priľne na povrchu vozidla a dostane sa aj do praskliniek v laku karosérie. Tam spúšťa proces korózie, ktorý nám deštruuje karosériu a teda aj trvácnosť materiálov, z ktorých bolo auto vyrobené. preto je dôležitejšie v zimných mesiacoch častejšie umývať auto od nánosov z ciest. Umytím odstránite väčšinu špiny, ktorá môže mať negatívne účinky na vaše auto. Pozor, neumývať v dňoch, keď mrzne!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čaputová s Bidenom prvýkrát osobne: Za toto americký prezident chváli Slovákov!

Ivan Mihale

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú. Mení sa systém valorizácie

Ivan Mihale

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale