Stavba/Igor Hraško

Masívnu obnovu budov podporujú aj Slováci, Brusel s ňou ráta pri oživení ekonomiky po koronakríze

Európsky plán obnovy za 750 mld. eur na oživenie ekonomiky v Európskej únii postihnutej koronavírusom počíta aj s masívnou obnovou budov. Fond ekonomickej obnovy by mal byť podľa Európskej komisii v súlade s ambíciami v oblasti klímy a zároveň by mal posilniť Európsky ekologický dohovor. Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) oceňuje, že obnova budov je súčasťou tohto balíka.

Zdroj: webnoviny.sk

„Opatrenia na zvyšovanie energetickej efektívnosti sú win win riešenia, tak pre životné prostredie, ako aj reštart ekonomiky. Podpora obnovy budov nadpriemerne stimuluje domáci dopyt a lokálnu ekonomiku. Takmer všetky tieto investície zároveň zostávajú v krajine, keďže stavebníctvo má jeden z najmenších podielov dovozu zo všetkých sektorov, a rovnomerne sa realizujú vo všetkých regiónoch,“ povedala riaditeľka BPB Katarína Nikodemová.

Znižujú účty za energie

Súčasne takéto opatrenia podľa nej znižujú ľuďom účty za energie a podporujú dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky.

Obnovu budov podporujú aj Slováci. Takmer tri štvrtiny opýtaných (73 %) v nedávnom prieskume súhlasili s tým, aby medzi opatreniami vlády na obnovu ekonomiky po skončení koronakrízy bola aj finančná podpora obnovy budov.

Prieskum uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1 011 respondentov v polovici mája. Podľa 79 % respondentov je dôležité, aby opatrenia vlády boli v súlade s ochranou životného prostredia.

„Investovanie do budov je pre vládu dobrá investícia. Sme za to, aby sa vláda vyhla zakonzervovaniu súčasného hospodárskeho modelu a aby využila túto bezprecedentnú príležitosť. Prostriedky z fondu obnovy by primárne mali smerovať do opatrení, ktoré nám pomôžu v prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo. Takýto postup má vysokú podporu u občanov, podľa ktorých je dôležité, aby bola obnova zelená,“ uviedla Nikodemová.

Polovica budov potrebuje obnovu

Podľa odhadov tri štvrtiny verejných budov a zhruba polovica budov na bývanie na Slovensku potrebujú obnovu. Platforma Budovy pre budúcnosť už poslala predsedovi vlády a príslušným ministerstvám pätnásť bodov o tom, prečo a ako by vláda mala budovy podporiť.

„Investície do obnovy budov by mali byť pre Slovensko dôležitým prvkom stimulačných investícií. Príkladom pre nás môže byť odskúšaný recept z Českej republiky, kde sa po kríze z roku 2018 rozhodli postaviť ekonomiku späť na nohy investovaním do obnovy rodinných domov a spustili v súčasnosti veľmi úspešný dotačný program Zelená úsporám,“ priblížil analytik BPB Richard Paksi.

Zefektívnenie a rozšírenie slovenského dotačného programu na obnovu rodinných domov označil za jeden z krokov, ktoré by mala vláda využiť.

„Jedno z ďalších opatrení sú vyššie investície do obnovy verejných budov. Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že chce dosiahnuť urýchlenú obnovu verejných budov a pre naštartovanie našej ekonomiky sú takéto investície ideálnym riešením,“ dodal Paksi.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Igor Hraško/SITA

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Igor Hraško/SITA