Kreditné karty/Igor Harško

Ľudia čoraz viac využívajú bezkontaktné a mobilné platby, tvrdia analytici

Zatiaľ čo vlani ku koncu júna bolo zrealizovaných 1,3 milióna mobilných platieb v objeme 26,8 milióna eur, ku koncu júna tohto roka ľudia uskutočnili celkovo 7,2 milióna platieb za 164,2 milióna eur. Uvádza portál teraz.sk

Ľudia na Slovensku čoraz viac využívajú platobné karty i mobilné platby. Rastie ich počet, ale aj objem transakcií, ktoré uskutočnili bezkontaktne alebo prostredníctvom mobilného telefónu. Potvrdzujú to najnovšie štatistiky Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

Ku koncu júna tohto roka počet platobných kariet medziročne vzrástol o 99.247 približne na 5,3 milióna kusov. Zrealizovaných bolo viac ako 142 miliónov transakcií v hodnote 6,6 miliardy eur.

Celkovo bolo ku koncu júna tohto roka na Slovensku vydaných 4,7 milióna kusov debetných kariet, 577.043 kreditných kariet a 18.203 predplatených kariet. Len debetnými kartami ku koncu júna ľudia uskutočnili transakcie v objeme 6,3 miliardy eur.

Výrazne však rastie záujem aj o bezkontaktné platobné karty a najmä mobilné platby. Zatiaľ čo vlani ku koncu júna bolo zrealizovaných 1,3 milióna mobilných platieb v objeme 26,8 milióna eur, ku koncu júna tohto roka ľudia uskutočnili mobilom celkovo 7,2 milióna platieb v objeme 164,2 milióna eur. V prípade bezkontaktných kariet ich počet vzrástol o 194.372 na 5,3 milióna kusov. Objem transakcií vykonaných bezkontaktne ku koncu júna dosiahol 2,32 miliardy eur. „Rast počtu mobilných platieb, ktorý medziročne stúpol viac ako päťnásobne, je spôsobený najmä tým, že stále ide o relatívne novú službu, ktorú oproti minulosti ponúka viac bánk. Potenciál rastu mobilných platieb čiastočne poznačila aj koronakríza,“ priblížil analytik Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Marcel Laznia. Podľa jeho slov si klienti na tento spôsob platieb zvykajú stále častejšie, čoho dôkazom je aj medzikvartálna zmena v počte a objeme zrealizovaných transakcií v porovnaní s platobnými kartami. „Kým objem transakcií kartami v druhom štvrťroku pod vplyvom koronakrízy zostal prakticky na rovnakej úrovni, objem transakcií vykonaných prostredníctvom mobilných platieb vzrástol o 16,6 %,“ vyčíslil Laznia.

Analytik SBA je presvedčený, že mobilné platby majú potenciál rastu, avšak bezkontaktné platobné karty aj v najbližšom období zostanú podľa neho najpoužívanejším platobným prostriedkom. „Pre porovnanie, počet transakcií zrealizovaných prostredníctvom bezkontaktných platobných kariet je dnes 14-krát vyšší, ako v prípade mobilných platieb,“ zhodnotil Laznia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nájsť JEDNÉHO pozitívneho človeka cez víkend, stálo štát 3438 EUR! Testovačky, radaríky, stíháčky a čo ľudia?!

Ivan Mihale

VIDEO: V domovoch sociálnych služieb v Košickom kraji pribudli defibrilátory. Pripomeňme si ako taký prístroj funguje

Ivan Mihale

Deti majú dôvod na radosť! Mestá v Banskej Bystrici otvorili detské ihriská

Ivan Mihale