Ľubovnianske múzeum opäť otvorilo hrad aj skanzen pre návštevníkov

Hrad a skanzen v Starej Ľubovni je pre verejnosť sprístupnený už od utorka (20. 4.). Slávnostné otvorenie letnej sezóny bude už tradične poslednú aprílovú nedeľu (25. 4.). Pre TASR to potvrdil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík s tým, že na tento deň pripravujú online slávnostnú svätú omšu z hradnej kaplnky sv. Michala, ktorú bude celebrovať dekan Pavol Lacko.

„Aj keď je hrad otvorený, dodržiavame opatrenia určené pre múzeá, a preto sa návštevníci nemôžu fyzicky omše zúčastniť. Bude vysielaná na sociálnych sieťach múzea,“ ozrejmil Mikulík. V nedeľu večer o 19.30 h bude podľa jeho slov online formou prezentovaný aj umelecký projekt Humanum, kde múzeum spolupracovalo s choreografom tanca Viliamom Mikulom, pôvodnú hudbu zložil Martin Husovský a tanec predviedla Mária Dulová.

Návštevníci si už môžu pozrieť aj obnovený palác Lubomirských, ktorý čakal na svoje sprístupnenie takmer rok. „Plánujeme aj jeho slávnostné otvorenie za účasti potomkov po majiteľoch hradu (Lubomirski, Raisz a Zamoyski), a všetkých, ktorí sa o obnovu paláca pričinili. Osobne to vidím na prelome júla a augusta,“ podotkol riaditeľ.

Kde boli rodičia?! Dvojročného chlapca unášal prúd rieky v Jarovniciach asi 400 metrov

Ako ďalej priblížil, tento rok čakajú múzeum tradičné podujatia ako Noc múzeí a galérií, Hrad a skanzen deťom, Cyrilometodské slávnosti, Hradné dni, koncerty vážnej i populárnej hudby, rozprávkový muzikál a programy v rámci UZOL – Stará Ľubovňa mesto kultúry. V pláne je aj prezentácia nových publikácií, a to Etnografické zápisníky Jána Lazoríka III., Chorovody na Slovensku a Ilustrovaný sprievodca po hrade a skanzene v anglickom a ruskom jazyku.

Návštevníci hradu a skanzenu musia dodržiavať viaceré protipandemické opatrenia. Vstupenky je možné zakúpiť iba v pokladni skanzenu. Ďalej je potrebné používať respirátor, mať negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako sedem dní, dodržiavať odstupy a povolený počet osôb na 15 štvorcových metrov, dezinfikovať si ruky a držať sa prehliadkovej trasy. Mikulík pripomenul, že prehliadky sa realizujú individuálne, bez sprievodcu.

Ľubovnianske múzeum je v tomto mesiaci otvorené od utorka do nedele od 10.00 do 17.00 h, pričom posledný vstup je o 16.00 h. Od mája do októbra bude prístupné denne od 9.00 do 19.00 h s posledným vstupom o 18.00 h.

Zdroj: TASR

Na Červenej veži pri Piešťanoch žili lovci mamutov pred 40.000 rokmi

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Čo platí od pondelka- podrobný rozpis

verbina

STRACH matky z Prešova: Len čakám, kedy sa vyrúti auto a zabije mi dcéru

Ivan Mihale