Foto: pixbay.com

O levy, ktorých druh bojoval ešte v gladiátorských zápasoch sa teraz starajú v Bojnickej Zoo. Sú poslední svojho druhu

Leva berbarského už vo voľnej prírode nenájdete. Stali sa kráľmi zoologických záhrad. Po celom svete sa nachádza asi len 100 jedincov tohto druhu. Zástupcami svojho druhu sa stali Tarzan a Laura, v bojnickej zoo. V roku 1962 boli prepravení z Poľska. 

Posledný lev berberského druhu žijúci vo voľnej prírode pytliaci odstrelili v Maroku v roku 1942. Toto zviera bolo používané na boj v gladiátorských zápasoch a aj pri popravách kresťanov v rímskom Koloseu. Počas jedného festivalu bolo použitých až 400 levov za vlády Juliusa Czesara. Vedenie zoo sa o získanie levov Tarzana a Laury usilovalo viac ako 2 roky a ich príchod bol v tom čase senzáciou.

Zdroj foto: Zoo bojnice

Leví pár sa začal postupne rozmnožovať, v roku 1965 sme umelo odchovali prvé levíča v našej histórii, ktoré dostalo meno Boris,“ uviedol Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo. Jedným z najúspešnejších európskych chovateľov berberských levov je aj nemecká Zoo Neuwied. „Odtiaľ pochádza aj náš mladý samec Aslan. Prvý odchov mláďat leva berberského sme dosiahli v roku 2014, keď sa 30. decembra narodili Ramzes a Zara. Dnes máme dvoch samcov – Aslana a jeho syna Ramzesa, a dve samice – Ginu, matku Ramzesa, a Brusettu,“ uzavrel Slašťan.

Aslan, Gina a Brusetta
Zdroj: Zoo Bojnice

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok