Drinky ú pixabay

Leto je už tu, aj smäd bude veľký. Ale pozor na alkohol!

Alkohol je problém, s ktorým v našej spoločnosti neustále zápasíme. Často neopodstatnený a aj nebezpečný je mýtus rozdeľovať alkohol na tvrdý a mäkší. Pri obvykle používaných spotrebiteľských jednotkách – teda pol litra piva, dva deci vína a 4 cl liehoviny či destilátu – je najvyšší obsah alkoholu v 12-stupňovom pive: 25 g, pri víne je to 20 g a v destiláte sa nachádza „len“ 16 g. Píše sa na portáli lexikon.sk

Tento mýtus vznikol asi aj zo subjektivizujúcej skutočnosti, že len málokto dokáže vypiť 5 pív či liter vína naraz za krátky čas, ale 5 pohárikov destilátu vraj zvládne ľahšie. Je to aj preto, že v prvých dvoch prípadoch zvyčajne prichádza viditeľný a citeľný nástup účinkov alkoholu pomalšie a neskôr. Pritom obsah alkoholu je približne rovnaký, teda či sa jedná o jedno veľké pivo, dva deci vína alebo jedno poldeci.

Občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko (FPSR), venujúce sa edukačnej, osvetovej a preventívnej činnosti práve v záujme zodpovedného užívania alkoholu, z prieskumu zistilo, že 90 % respondentov sa mylne domnieva, v ktorom type alkoholického nápoja v bežnom obvyklom množstve je najviac alkoholu.

„Etylalkohol je len jeden – bez ohľadu na to, či sa nachádza v pive, víne alebo destiláte. Časté ľudové delenie na tvrdý a mäkký alkohol je nezmyselné: účinky vrátane tých škodlivých pri nezodpovednom užívaní sú rovnaké. Samozrejme, je pravda, že alkohol má rôznu koncentráciu v jednotlivých nápojoch. V podstate sa to však úplne vyrovnáva tradične používanými spotrebiteľskými jednotkami,“ upozorňuje Erik Čížek, predseda predstavenstva FPSR.

Mýtus sa v tomto premieta aj do konania rodičov a najbenevolentnejší sú tým pádom k pivu

Aj z tohto pohľadu je pozoruhodné, ako sa takto vytvorený mýtus o tvrdom a mäkkom alkohole prejavuje v praxi. „Dostatočne alarmujúce je už to, že podľa štatistík približne štvrtina rodičov sama ponúka svojim deťom vo veku medzi 12. a 14. rokom symbolický prípitok či ochutnanie alkoholu. Majú tendenciu považovať to za vhodné poučenie potomka pod dohľadom.”

“Najčastejšie pritom ide – veľmi pravdepodobne práve pod vplyvom mýtu o menšej škodlivosti – o pivo. Konkrétne v 68 % prípadov takéhoto zdanlivo nevinného konania,“ hovorí Erik Čížek a dodáva: „Mýtus o mäkšom či menej škodlivom type alkoholu sa zároveň môže nežiaduco premietať aj do správania sa ďalších hlavných rizikových skupín popri mladistvých – sú nimi šoféri a tehotné ženy, vrátane tých, ktoré o svojej gravidite ešte nevedia.“

Napríklad dámy vnímajú úplne nevinne niekoľko spoločenských dúškov prosecca napriek tomu, že sú, príp. reálne môžu byť, v požehnanom stave. Alebo vodiči majú občas tendenciu dopriať si pred jazdou jedno pivo, či už na lepšie trávenie alebo kvôli smädu. v našom kultúrnom kontexte sa to žiaľ niektorí považujú za tolerovateľné.

Traja z piatich nesprávne odhadujú svoju spôsobilosť viezť motorové vozidlo

1,5 – 2 % všetkých kilometrov najazdených v Európe podľa odhadov Európskej komisie absolvujú vodiči s obsahom alkoholu v krvi nad miestny zákonný limit, čo je málokde nulová úroveň. „Tá však platí na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rumunsku,“ pripomína Erik Čížek z OZ Fórum Pi s rozumom Slovensko.

Po vypití jedného piva má v sebe zdravý dospelý muž približne 0,4 promile alkoholu. No organizmus priemerného muža odbúra len 0,15 promile za hodinu zhruba! Až 60 % testovaných ľudí sa nesprávne domnievalo, že už sú spôsobilí šoférovať, keď im Fórum Pi s rozumom v minulom roku ponúklo návštevníkom multižánrového letného festivalu Pohoda v Trenčíne možnosť nechať si zmerať hladinu zostatkového alkoholu pred odjazdom z festivalu. Na tomto podujatí sa pritom tradične z alkoholických nápojov predáva len pivo a víno.

Počas tehotenstva neexistuje bezpečné množstvo alkoholu

„Celosvetovo približne 10 % žien počas tehotenstva konzumuje alkohol napriek všeobecne známym možným škodlivým účinkom na plod. V Európe sú priemerné čísla dokonca až na úrovni jednej štvrtiny. Riziko následného narodenia dieťaťa s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS) sa pritom pohybuje pri hodnote 1,5 %: v prepočte to znamená jeden prípad na 67 takýchto ohrození,“ varuje Erik Čížek a dodáva: „Aj v tejto súvislosti treba prízvukovať, že alkohol je len jeden – žiadny tvrdý a mäkší.“

V globále príde na svet každý rok okolo 119 000 detí s FAS. Ten sa prejavuje trvalým poškodením mozgu, poruchami rastu, vnímania i správania, dysmorfickými znakmi a intelektuálnymi aj emocionálnymi problémami. Takéto poškodenia sú nezvratné.  V rámci prevencie lekári unisono tvrdia, že nie je žiadna bezpečná hranica množstva vypitého alkoholu v tehotenstve. Skrátka: alkohol by počas neho mal byť úplné tabu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale