Ilustračný obrázok

Lesné plody sa nesmú zbierať vo väčšine národných parkov, pokuta môže dosiahnuť až stovky eur

Štátni ochranári každý rok upozorňujú na nezákonnosť zberu lesných plodov v treťom až piatom stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov.

VYHRADENÉ MIESTA

Zber čučoriedok, lesných jahôd, malín či rôznych druhov húb je na väčšine územia národných parkov Slovenska zakázaný, výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra.

Aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu. Za porušenie tohto zákazu môžu strážcovia prírody uložiť pokutu, ktorá môže dosiahnuť niekoľko desiatok a stoviek eur.

Zberači v snahe nazbierať čo najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými často poškodzujú prírodu. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie.

ZVIERATÁ PRICHÁDZAJÚ O POTRAVU

Zanechávajú po sebe odpad a rušia pokoj aj v odľahlých zónach národných parkov. Dohľad nad dodržiavaním zákona o ochrane prírody a krajiny vykonávajú zamestnanci správ národných parkov alebo dobrovoľní strážcovia prírody.

Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období. Hromadným zberom plodov tak zvieratá prichádzajú o ich prirodzenú potravu.

Medzi takéto živočíchy patrí najmä medveď hnedý, ale aj drobné hlodavce a rôzne druhy vtákov, pre ktoré sú lesné plody významným sezónnym zdrojom potravy. Následkom je pravidelný a opakovaný výskyt zvierat v blízkosti obývaných oblastí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Poslanci neprelomili veto prezidentky Čaputovej, novelu o pozemkových úpravách neschválili

Igor Hraško/SITA

Oblačný deň prinesie Zore a na severe snehových prehánok more

Igor Hraško/TASR

Kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak

Igor Hraško/TASR

1 komentár

List zabitého vojaka a dobové fotografie poľudšťujú ostatky v krypte | Som z dediny 23. júla 2019 at 13:53

[…] Lesné plody sa nesmú zbierať vo väčšine národných parkov, pokuta môže dosiahnuť až stovk… […]

Odpovedať

Pridaj komentár