tasr

Leopoldov: Nový park vyrástol na zrušenom cintoríne

Zrušený cintorín v centre Leopoldova sa zmenil na Nový park a vynieslo mu to nomináciu v architektonickej súťaži CE.ZA.AR 2019. Lokalita roky chátrala a súčasné vedenie mesta sa jej snažilo nájsť lepšiu náplň. Vypísalo architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazil tím v zložení architekt Jakub Kopec, krajinná architektka Klára Zahradníčková a výtvarník Tomáš Džadoň. Ich relatívne skromný návrh reagoval na nízky rozpočet projektu a nedokonalosť priestoru poňal ako výhodu.

„Koncept Nového parku bol od začiatku vnímaný ako spojenie oddychového priestoru s prvkami detského ihriska, takže nejde iba o detské ihrisko, je to oddychový park s prvkami ihriska pre deti. Zároveň sme sa v projekte usilovali zachovať aj históriu tohto miesta,“ bránila projekt po otvorení parku primátorka Terézia Kavuliaková na webovej stránke mesta. Reagovala na kritické odozvy skupiny Leopoldovčanov, ktorí od prestavby očakávali „klasickejší“ prístup.

PRÁVE TERAZ: V Čutkovskej doline našli telesné pozostatky, má ísť o muža z Ružomberka

Tvorcovia však v priestore 100 metrov dlhom a 50 metrov širokom využili aj pozostatky pomníkov a dali im novú náplň v lapidáriu, umiestnili atypické herné prvky ako veľkorozmerné armatúry. Park je rozdelený na tri časti, pribudli lavičky, pred kaplnkou vzniklo námestíčko – piazzetta, vhodné na malé trhy. Zachovala sa aleja storočných líp.

Prístup samosprávy k investícii pozitívne hodnotili odborné kruhy. Leopoldov po predchádzajúcej úspešnej architektonickej súťaži na rekonštrukciu mestského úradu aj v tomto prípade vsadil na súťaž. „Z pohľadu architektonickej komplexnosti, výberu najlepšieho návrhu a výberu kvality to bol nepochybne najobjektívnejší a najlepší spôsob,“ konštatovala Kavuliaková. Súťaž bola dvojkolová. Prvé kolo bolo o motivácii a referenciách uchádzačov, druhé o nápade a jeho vhodnosti pre daný priestor. „Sme hrdí, že sme boli odvážni.

Veríme, že naši nástupcovia to ocenia, porozumejú všetkým nadčasovým úvahám a prvkom zelene, architektúry a tvorby krajiny,“ dodala.

VIDEO: Z mosta zmizla celá premávka. Nik nechápe, kam sa v priebehu sekundy podela

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou bude stáť rovnako ako známka na kalendárny rok

Igor Hraško/SITA

Poslanci neprelomili veto prezidentky Čaputovej, novelu o pozemkových úpravách neschválili

Igor Hraško/SITA

VRÁŤTE HRNČEKY: IKEA ich sťahuje z predaja pre nebezpečné chemikálie

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár