Kozie mlieko

O kozom mlieku sa veľmi často hovorí. Kozie mlieko je biologicky veľmi významný nápoj, ktorého zloženie je je iné ako u kravského mlieka . Obsahuje minerálne soli vápnika, horčíka, sodíka, draslíka a fosforu, soli stopových prvkov: medi, zinku, mangánu, titánu, chrómu a kobaltu a rad vitamínov: A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovú.
Vzhľadom ku kravskému mlieku má nižší obsah železa, kobaltu, vitamínu B12 a kyseliny listovej, naopak má ale vyšší obsah fosforu, vápnika, vitamínu D a riboflavínu a výhodou je aj nižší obsah sodíka.

Kozie mlieko má oproti kravskému mlieku aj iné prednosti. Lepšia stráviteľnosť kozieho mlieka je spôsobená rozmermi a zložením tukových častíc, ktoré sú rozptýlené v malých guľôčkach podobne ako u mlieka materského)

Množstvo bielkovín je čiastočne vyššie ako v mlieku kravskom, dôležitý rozdiel však spočíva v ich zložení, a to je pravdepodobne dôvod, prečo organizmus niektorých ľudí znáša kozie mlieko podstatne lepšie ako kravské, preto je vhodné pre ľudí alergických na mlieko kravské.

Špecifická chuť kozieho mlieka súvisí s vyšším obsahom mastných kyselín s krátkym reťazcom, predovšetkým kyseliny kaprinovej. V porovnaní s kravským obsahuje kozie mlieko väčšie množstvo nenasýtených mastných kyselín linolovej a linolénovej, ktoré majú vplyv na zvýšenie odolnosti organizmu proti infekčným chorobám a normalizujú premenu cholesterolu tzn. pôsobí proti ateroskleróze.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

RODIČIA POZOR! Látka E171 vyrobená z nanočastíc( !) v potravinách vážne ubližuje vašim deťom aj vám! Šokuje Linhart (VIDEO)

Ivan Mihale

Smutné. Deti nevedia rozoznávať emócie. Môžu za to rúška!

Ivan Mihale

Psychiatrický pacient šlohol sanitku. Chytili ho až po 30 kilometroch

Ivan Mihale