Ilustračné foto: Dezinfekcia rúk/Igor Hraško

Koži prekážajú zmeny teplôt aj dezinfekcia, pomôcť môžu krémy

U ľudí s ekzémom a so sennou nádchou sa tieto ťažkosti objavujú pravidelne a obmedzujú ľudí aj niekoľko mesiacov v roku.

Zdroj: teraz.sk

Koža je v každom ročnom období vystavená iným skúškam a ich striedanie môže spôsobiť najmä to, že je drsná a popraskaná. V mrazivých zimných mesiacoch pokožku vysušuje pobyt v prekúrených miestnostiach, v horúcich dňoch zasa časté vystavovanie slnku. Vadí jej aj dezinfekcia. Pomôcť môžu krémy.

Prechody medzi ročnými obdobiami vystavujú kožu nielen na odhalených častiach tela zvýšenej záťaži. „U zdravých ľudí sa zväčša prejaví prechodnou suchosťou sprevádzanou podráždením, začervenaním a miernym svrbením. U ľudí so suchou kožou a sklonom k ekzémom sa však objavuje aj olupovanie kože a jej praskanie v ohyboch prstov,“ popisuje sezónne zmeny kože primár kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Tomáš Kopal.

U ľudí s ekzémom a so sennou nádchou sa podľa neho tieto ťažkosti objavujú pravidelne a obmedzujú ľudí aj niekoľko mesiacov v roku. Najmä, ak sa praskliny na koži nehoja a sú bolestivé.

V lete môže nadmerné slnenie spôsobiť začervenanie alebo spálenie. Odhalená koža je zraniteľnejšia aj pri športoch či pobyte v prírode. Jej celistvosť v teplých mesiacoch častejšie narúšajú aj uštipnutia hmyzom, odreniny, povrchové rany, trhliny, praskliny či podráždenie.

Bolestivým zážitkom môže byť podľa Kopala aj momentálne používanie dezinfekcie rúk alkoholovým roztokom. Ten totiž podráždenie kože ďalej zhoršuje.

„Napriek snahe výrobcov aj kvalitné dezinfekčné roztoky narušujú bariéru kože, vysušujú ju a dráždia. Koža s poškodenou bariérou sa stáva citlivejšou a prenikajú ňou rôzne škodliviny, mikroorganizmy a alergény z prostredia. Tie potom spôsobujú ďalší zápal,“ hovorí Kopal.

V ľahších prípadoch poškodenia kože, teda pri suchej a popraskanej koži, pomáha nanesenie vhodného krému, ktorý obnovuje kožnú bariéru. Vhodné prípravky sa dajú kúpiť v lekárni a odbornú radu pri ich výbere poskytne skúsený lekárnik. Problémovejšie sú prípady, keď je už koža poškodená alebo sú na nej ďalšie prejavy v podobe štípancov od hmyzu, odrenín, slnečného spálenia či povrchových popálenín. Kožný lekár varuje pred tým, aby si ľudia v týchto prípadoch snažili bez lekárskej konzultácie zohnať prípravky s kortikoidmi a antibiotiká, ktoré nie sú voľne dostupné.

„Takýto prístup je veľmi nebezpečný a vo svojej praxi sa často stretávam s tým, že ľudia si samoliečbou vedia spôsobiť oveľa väčšie kožné problémy, ako boli tie pôvodné,“ upozorňuje Kopal.

 

Dr. Paul Clayton vo svojej knihe „NECH JE VAŠE JEDLO VAŠÍM LIEKOM – Nová cesta k zdraviu, uzdraveniu a šťastiu“ píše o koži nasledovné: „Strava bohatá na rastlinné potraviny je strava bohatá na karotenoidy a polyfenoly, čo sú protizápalové zlúčeniny. Tieto živiny sa dostávajú do kože a chránia ju, aby ju nepoškodilo slnko“, a „Naša strava, v ktorej prevažujú spracované a nezdravé potraviny, je o tieto ochranné látky značne ochudobnená. Naša koža je potom oveľa náchylnejšia k zápalu a mnohým rôznym druhom poškodenia kože“.

V ďalšej časti sa podrobnejšie venuje vplyvu omega-3 mastných kyselín a zdravie kože a uvádza: „Väčšina problémov s kožou nejako súvisí so zápalom. Chronický zápal je častým prvkom, ktorý spôsobuje červenanie, opuch a svrbenie kože. Strava s vyšším pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín a nízkou hladinou polyfenolov zvyšuje akúkoľvek náchylnosť k zápalu a naopak – strava s nízkym pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín a vysokou hladinou polyfenolov pôsobí protikladne. Existujú rôzne vedecké štúdie, ktoré – aj keď boli väčšinou zle navrhnuté v tom, že sa užíval iba jeden z týchto nutrientov (zvyčajne omega-3 mastné kyseliny) a často len v smiešne nízkej dávke – nasvedčujú tomu, že protizápalové stratégie pomáhajú znížiť zápalové symptómy týchto ťažkostí. Podľa mojej skúsenosti zlúčený prístup kombinujúci omega-3 mastné kyseliny s vhodnými typmi polyfenolov je oveľa efektívnejší“. Dokonca uvádza, že kombinovaný protizápalový prístup môže pomôcť ešte oveľa viac, nakoľko chronický zápal je hlavnou príčinou starnutia kože.

Aké je jeho odporúčanie na ochranu a regeneráciu kože? Zastavte chronický zápal štandardnou kombináciou omega-3 mastných kyselín a polyfenolov, pridajte všetky ďalšie látky potrebné pre obnovu tkaniva a do finále pridajte hlavné zložky, ktoré urýchľujú obnovu hmoty, ako sú peptidy medi a 1-3, 1-6 beta glukány.“

Dokonca sa už ukázalo, že tento konkrétny kombinovaný postup dokáže zásadne zvrátiť aj starnutie pleti – o 30 % už v priebehu 6 týždňov.

Paul Clayton sa spolupodieľal na vývoji niektorých produktov, ktoré obsahujú navrhované komponenty. Na rekonštrukciu a regeneráciu buniek kože je potrebné im dodať základné stavebné kamene, teda omega 3 mastné kyseliny v kombinácii polyfenolov, aby sa efektívne do buniek dostali a cestou nezoxidovali. Nakoľko však v našej súčasnej strave ich máme veľmi málo ideálny doplnok na tejto báze je Balance Oil, alebo Blance Oil Vegan od spoločnosti Zinzino. 1-3, 1-6 beta glukány sú obsiahnuté v produkte Xtend+. Aj tu je však dôležité poznať svoje hodnoty – omega 3 index a pomer medzi omega 6 a omega 3. K tomu slúži certifikovaný Balance test na domáce použitie. Test je anonymný a výsledky si nájdete na špeciálnej stránke.

Ak telo nemá prísun základných stavebných prvkov, medzi ktoré nevyhnutne patria aj omega 3 mastné kyseliny, nedôjde k obnove buniek, lebo organizmus rekonštrukciu nezačne!

POZOR! Omega 3 prípravky bežne dostupné za nízke ceny, majú preukázanú len 5-10% účinnosť. Kombinácia omega 3 a vitamínu E (prípadne astaxantínu, či iných látok) sa nikde v prírode nevyskytuje. Prirodzenou ochranou krvných lipidov proti oxidácii sú polyfenoly ( >20g – Európsky úrad pre bezpečnosť potravín – EFSA)

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Igor Hraško/SITA

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Igor Hraško/SITA