Peniaze/Igor Hraško

Koronavírus zníži daňovo-odvodové príjmy o 3,1 miliardy eur

Vlani vzrástli daňovo-odvodové príjmy o 5,7 %, pandémia ich však v tomto roku negatívne zasiahne.

Zdroj: teraz.sk

Pandémia nového koronavírusu okreše v tomto roku daňovo-odvodové príjmy štátu. Nižšie majú byť o 6,9 % alebo 3,1 miliardy eur oproti predchádzajúcej prognóze z februára tohto roka. V prípade horšieho vývoja môže byť pokles príjmov ešte výraznejší, a to o 3,7 až 4,2 miliardy eur. Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

Vlani vzrástli daňovo-odvodové príjmy o 5,7 %, pandémia ich však v tomto roku negatívne zasiahne. Hlavným dôvodom je podľa IFP výrazný prepad slovenskej ekonomiky, výpadok príjmov však prehĺbia aj ekonomické opatrenia na zmiernenie dôsledkov nového koronavírusu na slovenskú ekonomiku. V budúcom roku očakáva inštitút pomalé oživenie príjmov.

Oproti februárovej prognóze sa najvýraznejšie prepadne korporátna daň, a to o viac ako štvrtinu alebo 710 miliónov eur. Od roku 2021 bude tempo rastu tejto dane nižšie než rast ziskov, základ dane bude podľa IFP znižovať umorenie strát za tento rok.

Výpadok dane z pridanej hodnoty (DPH) oproti februárovej prognóze predstavuje 14 %. Ročná efektívna daňová sadzba pri DPH klesne v tomto roku ma 14,7 % v dôsledku zhoršenia likvidity podnikateľov. Podobný vývoj bol aj v čase krízy v roku 2009.

Pokles trhu práce zníži príjmy Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní o 6 %. Mestám a obciam uberie súčasná koronakríza 8 % z príjmov naviazaných na dane z príjmu fyzických osôb.

Čerpanie dávok ošetrovné a nemocenské kompenzuje výpadok príjmov domácností počas choroby, zároveň však spôsobujú dodatočný výpadok na daniach a odvodoch naviazaných na trh práce. Rizikom pre výber daní a odvodov sú aj odklady platieb, ktoré môže byť náročné splácať po skončení pandémie.

Nový koronavírus má negatívny vplyv aj na sľubne sa vyvíjajúci výnos dane u živnostníkov, čo bude mať negatívny efekt na výnos dane v nasledujúcom roku. V ďalších rokoch však IFP očakáva postupný návrat k predkrízovým hodnotám.

Oproti predošlému roku podľa IFP pandémia koronavírusu vymaže 2 miliardy eur z celkových príjmov verejnej správy, klesnú na úroveň približne 27 miliárd eur. Výpadok pocíti najmä štátny rozpočet, ktorému bude chýbať 1,6 miliardy eur kvôli prepadu výnosu DPH a korporátnej dane.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) upozornil, že výpadok príjmov štátu má dva dôvody. „Jedno je útlm ekonomiky, to druhé je podaná pomocná ruka podnikateľskému sektoru, kde sme niektoré dane odpustili, aby sme zachránili ekonomiku, aby sme ju udržali pri živote,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti rezortu financií. Je presvedčený o tom, že tieto opatrenia „stáli za to“.

Vláda chce podľa Hegera hľadať prostriedky bojom proti daňovým únikom, aj upratovaním vo výdavkoch. Dane zvyšovať nechce. „Je naše odhodlanie dane nezvyšovať, udržať daňovo-odvodové zaťaženie a dokonca ísť nižšie, ak nám to možnosti dovolia. Všetko bude závisieť od hospodárskeho rastu, od toho ako sa ekonomika naštartuje,“ dodal minister.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale