Vrch Mních v Detvianskom okrese/ Zdroj: teraz.sk

Kopec Mních v Podpoľaní. Turistika vhodná aj pre deti

Jar vyháňa ľudí do prírody na čerstvý vzduch. S blížiacimi sviatkami ponúkame tip na turistiku vhodnú aj pre deti. Kopec Mních s výškou 544 metrov nad morom sa nachádza medzi obcami Kriváň a Korytárky.

Najjednoduchší výstup na vrch Mních v Detvianskom okrese je z obce Korytárky. „Túto vychádzku môžu ľudia absolvovať za 30 minút,“ uviedla pre TASR Nikola Sibylová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Kopec Mních s výškou 544 metrov nad morom sa nachádza medzi obcami Kriváň a Korytárky. Typický je slovanským dvojkrížom na vrchu a jedinečným výhľadom na kotlinu Detvy. Ukážu sa rázovitá panoráma podpolianskeho lazníckeho osídlenia i prírodné scenérie. Vidieť možno Poľanu, vrchy Javor a Siroň, detvianske lazy Kostolnú a Piešť, Podkrivánske lazy a aj kaplnku na korytárskych Mlákach.

Ďalšia trasa, ktorou sa môžu turisti na toto miesto dostať, je z obce Kriváň popri cintoríne. „Je to oficiálne označená turistická trasa,“ spomenula Sibylová. Mierne stúpanie na vrch je z krivánskej časti Svrčkovci. Na túto trasu sa napoja aj turisti, ktorí prichádzajú cez horu popri rieke Slatina z Detvy. Ľudia sa ku krížu na vrchu dostanú aj po trase z časti Bodechovo – Nový Svet. „Cez Korytárky vedie jedna z podpolianskych cyklotrás, zelená trasa C, z Budínskych vrchov na Mních a ďalej možno pokračovať na Vrchdobroč,“ doplnila.

Turisti, ktorí majú vybavenie do prírody, môžu využiť aj šatky a čiapky, ktoré im pred vetrom na vrchu ochránia hlavy. Príležitostní návštevníci prírody si tiež môžu pribaliť čiapku, nemusí byť len turistická. Na zimnú trasu sa odporúča vybrať v pevnej vysokej obuvi.

„Isté je, že Mních a s ním Korytárky spoločne v minulosti prežívali dobré i ťažké chvíle. Generácie domácich obyvateľov si napríklad pozostatky zákopov na Mníchu dávali a dávajú do súvislosti s krvavými protitureckými bojmi v 16. storočí, zvlášť, keď sa tu našlo viac vojenských predmetov,“ pripomína OOCR.

VIDEO: Šteniatko a motýľ

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale