Kľačianska podkova 2020_01/Katarína Nováková Brňáková

Kľačianska podkova 2020

V sobotu 4. januára 2020 sa pri obci Turčianske Kľačany konal už 14. ročník tradičnej súťaže ťažných koní – Kľačianska podkova 2020. Už od skorých ranných hodín sa začali schádzať furmani zo svojimi skutočnými „tátošmi“, ktorých si väčšina priviezla na tých motorových tátošoch. Tento rok sa súťažilo v jednozáprahu a do súťaží sa prihlásilo tento rok 36 furmanov. Už od deviatej hodiny si merali svoje sily ťažné kone aj zo svojimi majiteľmi v 1. disciplíne – pri práci s drevom. Tu ukázali majitelia šikovnosť a to, ako ich kone dokážu počúvať. Bola simulovaná práca v lese prekážkovou dráhou. Hodnotil sa čas a prechádzanie jednotlivých prekážok bez dotyku (bez trestných bodov), aby sa zbytočne ani v lese neodierali stromy.

Kľačianska podkova 2020_04/Katarína Nováková Brňáková

V tejto disciplíne sa najlepšie umiestnili furmani: 1. Ján Fracisty ml. s koňom Cedrikom (Kocúrom), 2. Pavol Blaško s koňom Tangom a 3. Pavol Blaško s koňom Rostandom.

Kľačianska podkova 2020_02/Katarína Nováková Brňáková

Od desiatej hodiny a tridsiatej minúty prebiehala (nepovinná) 2. disciplína – úsmevná s furmanom, v ktorej sa furmani pretekali medzi sebou (kone oddychovali) akoby v záprahu, pričom mali na hlavách chomúty a bežali tiež cez prekážkovú dráhu.

V tejto úsmevnej disciplíne boli najlepší: 1. Pavil Kitaš st., 2. Pavol Kitaš ml. a 3. Vladimír Červenec.

Na pravé poludnie zaznela furmanská hymna v podaní operného speváka a rezbára Martina Kalmana a hneď po vyhodnotení 1. a 2. disciplíny začal sprievodný program, v ktorom sa predstavili aj Turčiansky kynológovia. Bol odovzdaný darček obci Turčianske Kľačany – vyrezávaná drevená „lavica pravdy“, ktorú vyrezal Martin Kalman. Rodinní príslušníci Martina Kalmana dokonca spestrili atmosféru spievaním vianočných kolied.

Po 13.-tej hodine sa opäť predstavili súťažiaci furmani zo svojimi ťažnými koňmi v 3. disciplíne – ťažkom ťahu. Ťahali sa bukové kláty o celkovej hmotnosti cca 2600 kg. Hodnotila sa prejdená vzdialenosť, ktorú musel furman prejsť do času dvoch minút.

Kľačianska podkova 2020_03/Katarína Nováková Brňáková

V tejto disciplíne bolo poradie nasledovné: 1. Lukáš Jurko s koňom Falkom prešiel vzdialenosť 39,70 m, 2. Lieskovský s koňom Bubom so vzdialenosťou 35,7 m a 3. Mikuláš Dydňanský s koňom Primom s prejdenou vzdialenosťou 32,9 metra.

V celkovom poradí bolo umiestnenie najlepších nasledovné: 1. Ján Francisty s koňom Cedrikom (Kocúrom), 2. Mikuláš Dydňanský s koňom Primom a 3. Pavol Blaško s koňom Tangom.

Kľačianska podkova je o rodinách a aj rodinných stretnutiach, či stretnutiach kamarátov, priateľov. A práve na tomto podujatí sa tento rok zasnúbil jeden pár mladých ľudí. Návštevníci a diváci si okrem zážitku s koníkmi prišli na svoje aj pri občerstvení, kde si mohli pochutnať na tradičnej gastronómii – grilovaných klobáskach, pečenom prasiatku, tradičných párancoch či moravských koláčoch a mohli sa zahriať teplou medovinou či vareným vínkom. Pre deti boli pripravené tiež detský punč, čajík, cukrovinky, ale aj stánky s drevenými hračkami a remeselnými výrobkami. Deti sa tiež mohli povoziť na koníkoch a poníkoch. Nuž, Kľačianska podkova si získava každoročne čoraz viac priaznivcov, takže sa už spoločne budeme tešiť na jubilejný 15. ročník, ktorý sa bude konať 2.januára 2021.

Kľačianska podkova 2020_05/Katarína Nováková Brňáková

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale