Kežmarčania už nemusia za darovaním krvi cestovať, po niekoľkých týždňoch sa opäť obnovil mobilný odber

Darca krvi/Igor Hraško

Mobilná odberová jednotka Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči už pokračuje v realizácii mobilného odberu krvi. Informuje portál webnoviny.sk

Odbery sa konajú v odberovom centre na ulici Daniela Fischera číšlo 7 v Kežmarku, v priestoroch pohotovostnej ambulantnej služby a uskutočnia sa pravidelne každý pondelok. Na registráciu je potrebné prísť v čase od 8:00 do 9:00.

Darovanie krvi nie je nikdy zbytočné

Kežmarčania a obyvatelia z okolia nemusia za darovaním krvi cestovať do susedných okresov. Krv môžu darovať všetci tí, ktorí sú zdraví a majú viac ako 50 kilogramov.

Urobili tak aj prví ôsmi účastníci, ktorí prispeli do zásob krvi pre pacientov Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Najmladšia účastníčka mala 26 rokov a najstaršia 53 rokov.

„Všetky typy krvi sú pre nás vzácne,“ povedala Lucia Potančoková, všeobecná lekárka z mobilnej jednotky na odber krvi, a vyzýva zároveň všetkých potenciálnych darcov, aby prišli darovať krv pre kežmarskú nemocnicu.

„Potreba istých typov krvných skupín sa pravidelne strieda a obmieňa, takže žiadne darovanie nie je nikdy zbytočné,“ priblížila.

Raňajky pred darovaním sú dôležité

„Deň pred darovaním krvi je potrebné vypiť dostatočné množstvo tekutín a nejesť veľmi ťažké jedlá. To sa týka aj nasledujúceho rána. Niektorí darcovia krvi chodia nalačno, čo však vôbec nie je správne. Každý by sa mal pred darovaním krvi napiť a naraňajkovať,“ vysvetlila zdravotná sestra Alena Nemcová.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Hromadné prepúšťanie v Banskej Štiavnici, o prácu zrejme príde viac ako 30 zamestnancov

Igor Hraško / SITA

Petržalka eviduje veľké množstvo zle zaparkovaných áut, mestská polícia začala rozdávať pokuty

Igor Hraško / SITA

V Bratislave upozorňujú na plytvanie potravinami

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár