Mišpuľa obyčajná/Igor Hraško

Keď prídu prvé mrazy, môžete oberať

Mišpuľa obyčajná. Je to ovocný krík, prípadne malý strom. Kedysi sa pestovala hojne aj u nás a jej pestovanie sa datuje do čias 100, či 200 rokov pred našim letopočtom. Niektoré pramene ukazujú, že by jej pestovanie mohlo siahať až spred 3000 rokov. Uvádza sa, že pochádza niekde z oblasti Kaukazu, severného Iránu a Malej Ázie.

Mišpuľa sa pestuje aj ako okrasná rastlina, nakoľko má pekné oválne kožovité a ochlpené zelené listy a nápadne veľké kvety s bielymi korunnými lístkami. Kvitne v máji, prípadne začiatkom júna a na zimu je opadavá. Je nenáročná na pestovanie. Darí sa jej na slnečnom stanovišti, ale znesie aj polotieň, či tieň. Vyhovuje jej najmä vápenato-hlinitá pôda bohatá na živiny. Je mrazuodolná, netrpí škodcami a je samoopelivá, teda nepotrebuje druhého opeľovača.

Ovocie mišpule má zaujímavý tvar s tvrdými a kyslými plodmi, je však plné vitamínov, minerálov (vápnik, sodík, horčík a draslík) trieslovín, vlákniny a kyselín (najviac jablčná). Preto sa mišpuľa zbiera až po prvých mrazíkoch, kedy jej plody mäknú a získavajú na sladkosti. Môže sa konzumovať čerstvá, alebo pripravená na rôzne spôsoby. Dá sa sušiť, alebo zamraziť a pridávať do jedál. Robí sa z nej lekvár, kompót, či rôsol. A nezabudneme ani na prípravu výborného likéru. Mišpuľa sa opäť vracia do našich záhrad, tak neváhajte a urobte jej miesto aj v tej vašej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale