Úlovky Pavla Jirouška | pavel Jiroušek

Rekordné úlovky! Cez 300 hríbov za 2 hodiny

Kto cez víkend vyrazil do lesa, neoľutoval. Keď nestačili košíky, prišli k slovu vedrá, a dokonca aj kufre áut. Bernartice, Morávka, Kralický Sněžník, Zdice. V Česku nebolo snáď miesto, odkiaľ by nadšení hubári nehlásili rekordné úlovky. Meteorológovia hovoria, že sezóna končí, podľa mykológov si ich ešte užijeme.

„V nedeľu sme boli v Jeseníkoch pri päte Pradeda, za hmlou hustú tak, že by sa dala krájať. Bola zima tak z nosa, asi jeden stupeň, ale boli to žatvy. Nakoniec sme to dávali aj do plechoviek od piva,“ hovorí Petr Kocourek, ktorý v lese naplnil celý kufor od auta. „Prosím, buďte stručný, stojí tu dlhá fronta ľudí, ktorí čakajú na určenie húb,“ potvrdzuje pre Blesk Správy Jaromír Malík z Českej mykologickej spoločnosti, že posledný víkend bol pre hubárov veľmi úspešný.

V dedine sa po ukrižovaní údajne objavil Ježiš!

Aj keď meteorológovia hrozia koncom hubárskej sezóny, všetko ešte môže byť úplne inak. Prízemné mrazíky okolo nuly totiž podľa Malíka toľko nevadia a navyše sa má koncom týždňa ešte otepliť. Niektorým hubám sychravejšie počasie priamo vyhovuje. „Začnú rast aj jesenné druhy ako napríklad pomrazka alebo plamienka. Možno sa dočkáme toho, že až do novembra zároveň budú rásť aj tie letné a bude sa to prekrývať,“ potešil hubárov mykológ.

Rekordmani

„Najväčší úlovok bol tento rok, kedy som mala 300 hríbov za dve hodiny a z toho najväčší kúsok mal 2,49 kg,“ pochválila sa Blesk Správam Nikol Rubášová. Na Karlovarsku vyráža na huby celú sezónu od mája do októbra. Z lesa ju vyženie až mráz.

Aj ďalší hubári radi spomínajú na svoje najväčšie úlovky, aj keď sú staršieho dátumu. „Najväčší bol asi hríb smrekový pred tridsiatimi rokmi na Šumave, vážil skoro kilo a pol,“ hovorí Petr Němec. A tiež Petr Kocourek má svoje rekordy: „Najväčší úlovok pravák 1,8 kg a pýchavka Vatovec okolo 5 kg.“

Bol rekordný aj celý tento rok? „Je to zložité, on je totiž rok úplne iný. Hubám prial koniec apríla, máj a začiatok júna. To rástli známe jarné huby a vo veľkom množstve, čirůvky Májovka, závojenky podtrnky. Prázdniny neboli nič moc, to bolo sucho. Ale potom nastali priaznivé podmienky a zatiaľ sa darí,“ povedal Blesk Správam mykológ Malík.

Hríb satanský: Nepomýľte si ho! Môže vás to stáť život

Zrodenie hubára

Huby želajú láske a upevňujú vzťahy. Napríklad Nikol Rubášovu k mykológii priviedol manžel a do lesov na Karlovarsku už roky vyrážajú spolu. Ale najviac hubárov zrejme vychovali starí rodičia. Na spoločné chvíle v lese mnohí spomínajú dodnes. „K hubárčeniu ma od mala priviedla babička s dedom. K posadnutosti hubami moja susedka,“ hovorí Petr Kocourek.

Úlovky Marie Jánovia | marie Janová

Aj tu platí, čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Marie Janová už do lesa vyráža so synom. „Nášmu malému je 22 mesiacov a bol zatiaľ na hubách trikrát, ale v lese sa mu páči,“ povedala Blesk Správam a ako dôkaz priložila fotografiu.

3 veci, ktoré vám nesmú chýbať v strave, ak chcete schudnúť

A u Petra Nemca o huby vlastne vôbec nejde. „K hubárčenie som sa priviedol sám, od malička ma to ťahalo do lesa. Chodím tam aspoň raz týždenne po celý rok, je to pre mňa relax. Keď niečo nájdem, tak to beriem ako bonus ku krásnej prechádzke,“ zveril sa Blesk Správam.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zlodej v Auparku! Polícia žiada o pomoc.

Igor Hraško

Štátny podnik Lesy zmení starostlivosť o prímestské lesy Bratislavy, posilní ich rekreačnú funkciu

Igor Hraško/SITA

Hazard na koľajniciach!

Igor Hraško

1 komentár

Vzácny Badínsky prales opäť sprístupnia, ale návštevníci by sa mali pripraviť na zásadnú zmenu | Som z dediny 9. októbra 2019 at 11:33

[…] Rekordné úlovky! Cez 300 hríbov za 2 hodiny […]

Odpovedať

Pridaj komentár