Igor hraško so sovojou manželkou renátkou.

Kam tento rok za folklórom? Rozhovor s Igorom Hraškom.

Rozprávali sme sa so známym folklóristom, milovníkom Slovenska, spoluzakladateľom folklórneho portálu www.jankohraško.sk, bývalým poslancom NRSR a v súčasnosti projektovým manažérom v PD Vajnory

Začala sa letná sezóna, plná všakovakých folklórnych podujatí. Skončila Východná, cez víkend je Detva, EĽRO, Kopanice a ďalšie a ďalšie skvelé akcie. Na ktorej ťa môžeme stretnúť a ako si tento rok vyberáš kam sa vydať?

Naozaj, sezóna festivalov je v plnom prúde, možno by som doplnil aj také tie menšie ako festival v Podhorí, v Krakovanoch, v Podbieli či Spišskom Podhradí, ale máme ešte veľa festivalov pred sebou. Tento rok je trochu špecifický, nakoľko FF Východná, bola akoby posunutá o týždeň a podľa toho i ostatné festivaly a folklórne podujatia. Ale kam sa určite chystám je Kokava nad Rimavicou, kde sa každoročne koná „Kokavské Koliesko“. Podľa aktuálnej situácie v rodinnom kruhu sa zrejme objavíme aj na ďalších festivaloch. Samozrejme, že sa to nedá stihnúť všetko, ale ja by som to najradšej skúsil. Niekedy. (smiech)

Za čím ti bude azda najviac ľúto, kam sa tento rok nedostaneš?

Niektoré festivaly a podujatia sa žiaľ prekrývajú a stihnúť sa nedá úplne všetko. Výborný festival je v Liptovskej Tepličke, už dávnejšie som nebol na Zamagusrských slávnostiach, či Hornozemplínskych folklórnych slávnostiach a bude mi ľúto, že nestihnem fujaristov a heligonkárov v Korytárkach. Tento rok sa mi nepodarilo ísť ani na Detvu, kde bývajú skvelé stretnutia aj s dolnozemskými Slovákmi. Nebudem ani v Malatinej na Bačovských dňoch či v Slovinkách na festivale Titilombom. Väčšinou sú to také menšie, no veľmi milé a príjemné folklórne podujatia.

Plánuješ aj dovolenku s rodinkou? Bude na Slovensku, alebo potrebuješ chvíľu vydýchnuť z týchto dní a vyberieš sa aj niekde do zahraničia?

Slovensko sa snažíme s našimi chalošmi pobehať cez víkendy a pobehali sme už poriadny kus nášho krásneho Slovenska. Všetky tie zákutia a utajené prírodné krásy, o ktorých vedia skôr miestni a nie sú veľmi verejne známe. To, čo však na Slovensku nemáme, je more. A to pomáha najmä mojej manželke a mojim dvom chlapcom to chcem tiež dopriať. Takže sa chystáme ku „Slovenskému moru“ do Chorvátska neďaleko Zadaru. Ale chystáme sa aj k našim susedom, za rodinou na Moravu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta