Zdroj: Internet

Jiří Schelinger, hviezda, ktorá rýchlo zhasla

Dňa 6. marca uplynulo 70 rokov od narodenia českého speváka, gitaristu a skladateľa Jiřího Schelingera. Jeho krátka a úspešná dráha sa skončila v Bratislave tragicky 13. apríla 1981, mesiac po jeho tridsiatych narodeninách.

Jiří Schelinger sa narodil 6. marca 1951 v Bousove v okrese Chrudim. Vyrástol v rodine učiteľa klasickej gitary v pražskej štvrti Nusle spolu s o rok mladším bratom Milanom.Svoju prvú skupinu Nothing But Nothing založil už na základnej škole, hral v nej na gitare. Prvými vzormi pre neho boli Američania Ray Charles a Otis Redding. Tri roky sa v Ľudovej škole umenia učil hre na klavír a krátko aj na gitare.

Spevácka kariéra

Jeho spevácke kroky po osemnástke sú spojené s pražskými barovými skupinami Smaragd, Majestic a The Happy Five. Tu ho našiel Karel Šíp a ponúkol mu miesto speváka v skupine Faraon. Šípov Faraon bol akousi českou napodobeninou v tej dobe populárnej anglickej skupiny Mungo Jerry. S ňou nahral Schelinger aj prvé známe piesne Dráty pletací, Boty děravý, René, já a Rudolf aj svoj prvý veľký hit Holubí dům. Autorom hudby k tejto dodnes obľúbenej piesni je Jaroslav Uhlíř, text napísal Zdeněk Svěrák, ktorý však z politických dôvodov počas nastupujúcej normalizácie musel siahnuť po pseudonyme Emil Synek.

V roku 1974 prešiel Schelinger do skupiny Františka Ringo Čecha. S touto kapelou nahral v roku 1975 album Nemám hlas jako zvon, aj ďalšie dva Báječní muži (1975) a Hrrr na ně… v roku 1977.

Pokiaľ na začiatku speváckej dráhy začínal s rhythm & blues a soulom, postupne cez pop prešiel k tvrdšiemu rockovému soundu. Ten ešte zvýraznil, keď do skupiny Františka Ringo Čecha prišiel na post kapelníka a gitaristu jeho mladší brat Milan. Rockový repertoár zabiehali na koncertoch a v roku 1981 mali vydať album Zemětřesení ale Jiří nahral iba dve skladby Alchymista a Sen.

Schelinger hral v hudobných filmoch Romance za korunu (1975), Trhák (1980) a v televíznej komédii Kufr plný nadějí (1977). Naspieval titulné piesne do filmov Hop a je tu lidoop a Což takhle dát si špenát, obidva filmy mali premiéru v roku 1977.

Tragický koniec

Jeho sľubnú spevácku kariéru ukončila tragédia, keď zomrel za dodnes úplne nevysvetlených okolností v Bratislave. Z oslavy po nakrúcaní hudobného programu Televízny klub mladých išla partia po starom moste cez Dunaj, skúšali svoje schopnosti chôdzou po zábradlí a skokom do Dunaja. Schelingerovo telo našli v Dunaji až po troch týždňoch. V ten osudný deň mal iba mesiac a týždeň po tridsiatych narodeninách.

Zdroj: Dobré noviny

Krádež na cintoríne známej speváčky. Hyenizmus alebo zúfala doba?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Z tejto hudobnej novinky majú Slováci zimomriavky. Hit má názov Korene (VIDEO)

Ivan Mihale

Vo veku 93 rokov zomrel slovenský básnik Viliam Turčány

Ivan Mihale

Oslávenkyňa Patrasová o Arabele: Koľko zarobila za úlohu Xénie?

Ivan Mihale