Ilustračný obrázok

Je život na dedine naozaj lacnejší a hodnotnejší?

Náklady na bývanie na vidieku sú nižšie ako v meste. Ako rýchlo sa nám oplatí odsťahovať sa na dedinu?

K výhodám života mimo mesto patrí zdravšie životné prostredie, nižšie životné náklady, nižšie ceny nehnuteľností. K záporom naopak počítame nižšiu dopravná dostupnosť a sťaženú dosiahnuteľnosť kultúrnych zariadení a úradov.

Odchod na vidiek často pomôže vyriešiť neuspokojivú bytovú situáciu.

Z mesta neutekajú len ľudia, ktorí tak riešia svoje problémy s bývaním. Mestského života sa vzdávajú tiež solídne zabezpečení ľudia, ktorí na vidieku hľadajú kľud od civilizačného zhonu. Či už sú vaše dôvody pre odchod z mesta akékoľvek, okrem výhod by ste sa mali pripraviť aj na zápory mimomestského života.

Cesta z mesta, cesta k peniazom?

Perspektívu presídlenie na vidiek možno prepočítať na ukážke ekonomiky jedného manželského páru. Napríklad novomanželia, ktorí nemajú dosť peňazí na zakúpenie vlastného bytu v meste, si chce zaobstarať bývanie v dedine niekoľko kilometrov za stotisícovým mestom.

Mladý pár zatiaľ žije v prenajatom byte 2 + 1 v radovej zástavbe, za ktorý mesačne platí 450,- EUR bez poplatkou za energie. Našetrených majú 10 tisíc EUR. To im stačí sotva na pätinu vlastného bytu v meste. Za 20 tisíc EUR sa ale už dá zohnať porovnateľný byt v dedine vzdialenej 25 kilometrov od mesta. Manželia sa pre túto možnosť rozhodnú s tým, že časom našetria a do mesta sa vrátia. Ako rýchlo sa im to podarí?

Obaja manželia zostanú aj po odchode na vidiek v doterajších zamestnaniach. Dochádzať budú verejnou dopravou. Ušetrené peniaze pôjdu do banky a v budúcnosti poslúžia na kúpu bytu v meste. Keby manželia ukladali iba peniaze, ktoré ušetria na bývanie, na mestský byt by pri nezmenenej situácii šetrili viac ako desať rokov. Ročne na rozdielnych nákladoch na bývanie v meste a mimo mesta môžu ušetriť až 5 tisíc EUR.

Za nižšie životné náklady zaplatíte nepohodlím

Dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú opustiť zabehnuté koľaje života v meste, môže byť niekoľko. Významnú úlohu medzi nimi zohráva aj finančná situácia rodiny. Na vidieku sú nižšie najmä obstarávacie náklady vlastného bytu. Prekážkou je naopak získať zodpovedajúce pracovné zaradenie v mieste bydliska. Ponuka pracovných miest na vidieku je totiž výrazne nižšia. Pokiaľ ale budete aj naďalej pracovať v meste, pripravte sa na zvýšené náklady na dopravu.

Rovnako sa treba pripraviť na horšiu dostupnosť lekárskej starostlivosti, verejnej dopravy, infraštruktúry (plyn, kanalizácia, vodovod), ale aj vzdelania, či obchodov so základnými potravinami. Ak ste si v meste zvykli na nočný život, alebo kultúrne podujatia, či rôzne spoločenské akcie, na vidieku ich zažijete výrazne menej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale