Kompost
Ilustračný obrázok / Shutterstock

Jarné kompostovanie na záhrade

Cítime, že zima už odišla. Prišiel čas ​kompostérov​. No tak, hop – šup na záhradu, dvor, chalupu. Skrátka využite jarné počasie a vykašlite sa na jarnú únavu, stres a neľahkú situáciu na Slovensku. Ak sa vám článok páčil, budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti v komentári na konci textu. Vopred ďakujeme.

Nemusíte tancovať a privolávať duchov jari. Skúste sa rozhliadnuť okolo seba a povedať si, že niečo idete urobiť so svojím okolím. Dodať mu život, zeleň, výživu. Ako? No predsa kompostom. Doprajte ho vašej záhrade práve v tomto období.

Ako na to?

Počas dňa už máme teploty presahujúce 10° C. Umožňuje to prehodiť celý kompost bez obáv, že by sme tým ublížili organizmom, ktoré sú jeho súčasťou. Pre tých, ktorí kompost síce majú, ale obsah nevyužívajú, prikladáme krátky návod.

Otvoríme alebo s použitím jemnej sily kompost nadvihnite. Tak sa pohodlne dostaneme k materiálu. ​Aby sme si okolo kompostéra neurobili neporiadok, odporúčam položiť na zem rozrezané napríklad 120-litrové plastové vrece. Vrchnú vrstvu ​ešte neskompostovaného materiálu naň pokojne môžete preložiť a neskôr vrátiť. ​Pod vrchnou vrstvou nás bude čakať odmena – hotový kompost. ​Na jeho vytiahnutie nám asi najlepšie poslúži rýľ, pretože hotový kompost má konzistenciu podobnú pôde. ​Hotový kompost naložíme do fúrika a dopravíme na určené miesto v záhrade.

Pri vyberaní kompostu dbajme o to, aby nám určité množstvo ostalo v kompostéry. Poslúži totiž ako prírodný urýchľovač spracovania čerstvo pridaného bioodpadu.​Materiál, ktorý sme na začiatku uložili na plastové vrece, spolu s neskompostovanými kusmi nahádžeme naspäť do kompostéra a môžeme ho znova uzavrieť. Prípadne, ak máme čerstvý materiál z prvého kosenia, pridáme ho dnu a všetko spolu premiešame. ​Takto jednoducho sme si vytvorili základ pre kompostovanie v našom kompostéri na novú sezónu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Návod na pletenie korbáčov pre malých šibačov

Ivan Mihale

Pozor na častú dezinfekciu rúk. Môže spôsobiť neplodnosť, poruchy srdca, aj mozgu detí!

Ivan Mihale

Hoci je vonku ešte chladno a vlhko, niektoré práce nepočkajú. Čo musíte stihnúť v marci?

Ivan Mihale