Foto: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus Chamkova stodola pohľad

Ikonická Chamkova stodola sa dožila obnovy

Jedna z najznámejších slovenských dreveníc, ktorá je skvostom ľudovej architektúry a symbolom regiónu Horehronie, bude vďaka štedrej finančnej podpore verejnosti zachránená. Zbierku zorganizovala Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus spoločne s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Horehronie prostredníctvom crowdfundingovej platformy www.startlab.sk. Podarilo sa v nej vyzbierať neuveriteľných 8 060€. Chamkova stodola bude zachránená v poslednej chvíli. V súčasnom stave by ďalšiu zimu neprežila. Píše sa v tlačovej správe KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Hrozilo jej spadnutie

Rok postavenia Chamkovej stodoly nepoznáme, ale vieme že má viac ako 100 rokov. Stodola je roky nevyužívaná, čomu zodpovedá aj jej súčasný stav. Napriek tomu a možno aj práve preto je ikonickým bodom Horehronia. Je symbolom tradícií a snúbenia sa činnosti človeka s prírodou. „O tento objekt sa vždy ľudia zaujímali. Nie len turisti, ale aj dobrovoľníci, ktorí pravidelne vyvíjali aktivity smerujúce k jej zachovaniu“ uviedla Jarmila Oceľová z oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie. Podľa jej slov mohla byť ale táto zima pre stodolu kritická. Kvôli poškodeniu statiky a dieram v streche hrozilo jej spadnutie.

Foto: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus Chamkova stodola rekonštrukcia

Peniaze vyzbierali v kampani

Preto prišla myšlienka vypracovať projekt a pokúsiť sa získať financie prostredníctvom crowdfundingu Úspech kampane prekvapil aj samotných iniciátorov. „V kampani prispelo 570 darcov, ktorým na zachovaní tradičnej ľudovej architektúry záleží. Celková suma vyzbieraných peňazí je 8 060 €“, objasňuje Jarmila Oceľová z OOCR Región Horehronie. „Kampaň sme chceli zrealizovať už dávnejšie, potrebná však bola dohoda s piatimi majiteľmi Chamkovej stodoly, ktorá sa nakoniec podarila, za čo sme im vďační“. Veľkým podporovateľom tejto zbierky bola aj obec Šumiac a združenie Čierne diery.

Na streche bude 1800 drevených šindľov

Prvá časť obnovy krovu bola zrealizovaná v piatok a sobotu 6. -7. novembra 2020, no na prácach sa bude pokračovať i neskôr v mesiaci november. Dobrovoľníci veria, že sa podarí strechu prekryť novými šindľami do začiatku zimy. „Potrebovali sme drevenicu dostať do roviny, nakoľko spodné trámy už boli výrazne prehnité a tak sme ich podložili kameňmi z neďalekého lomu v Červenej skale, čo nás výrazne zdržalo s prácami na krove“, objasňuje Filip Tesák, jeden z miestnych tesárov, ktorý sa na obnove Chamkovej stodoly podieľa.  Na obnovu krovu darovala drevo aj píla v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni., čo je miestna časť obce Stratená. Krov bude prekrytý 1800 kusmi dreveného šindľa.

Foto: KOCR Banskobystrický kraj Turizmus Chamkova stodola pohľad zvnútra

V pláne je aj komunitná sauna

Financie zo zbierky budú na jar použité na ďalšiu rekonštrukciu tohto ikonického objektu pod Kráľovou hoľou. Samozrejme za predpokladu, že to majitelia umožnia. Časť šindlí bude použitá aj na záchranu niektorej z ďalších krásnych šumiackych stodôl,  ktoré už len zázrakom odolávajú symbolickému „zubu času“.  Získané financie poslúžia aj na vypracovanie projektovej dokumentácie na ďalší unikátny projekt pod Kráľovou hoľou. „V budúcnosti sú plány vybudovať komunitnú saunu blízko miesta, kde reálne stojí najstaršia sauna v Československu.  Jej pôvodný objekt prejde budúci rok obnovou, na čo už obec získala zdroje z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK, n.o. v OOCR Región Horehronie“ doplnila Jarmila Oceľová.

Stodola je pozostatkom duálneho hospodárenia „stodoliarov“

Chamkova stodola medzi Telgártom a Červenou Skalou na ceste č. 66 v katastri obce Šumiac je miestom s unikátnym výhľadom na majestátnu Kráľovu hoľu. Spoločne s Chmarošským viaduktom je považovaná za najfotogenickejší bod regiónu Horehronie. Stodola je pozostatkom duálneho hospodárenia starých Šumiačanov, alebo ako sa im hovorilo stodoliarov. Túto vlastnila rodina Chamkovcov, a preto dodnes nesie meno svojich majiteľov. Stodoly malo kedysi mnoho rodín v šumiackom chotári, ich jedinečnosť spočívala v sezónnosti ich obývania. Šumiačania v lete a na jar žili v chotári vo svojich stodolách a venovali sa tu hospodárskej činnosti.  V zime sa sťahovali  do dediny do svojich obydlí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale

Národné tenisové centrum patrilo hitom Karola Duchoňa

Ivan Mihale