IKEA zistila, že Slovákom chýba doma súkromie

IKEA/Igor Hraško

Naozajstný domov je miesto, kde máme pocit úplného bezpečia a súkromia.

Zdroj: teraz.sk

Štatistiky z globálnej IKEA Správy o živote v domácnosti (Life at home report) ukazujú, že až jedna štvrtina celosvetovej populácie pravidelne hľadá súkromie mimo svojej domácnosti. A ako vnímajú súkromie v domácnosti Slováci? Až 67% z nás sa cíti byť samým sebou iba za zatvorenými dverami svojej izby a 16% si myslí, že v domácnosti nemá dostatok súkromia.

IKEA dlhodobo načúva svojim zákazníkom, v snahe porozumieť čo najlepšie každodennému životu rodín i jednotlivcov. Pri tejto príležitosti navštívila domovy po celom svete a tentokrát sa v detaile zamerala na spolunažívanie v jednej domácnosti. „Víziou IKEA je vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí. Jednou zo základných podmienok pri vývoji produktov IKEA je preto porozumieť životu v domácnosti. Každý rok navštívime domácnosti po celom svete, aby sme zistili, o čom ľudia snívajú a akým problémom dennodenne čelia. Potom sa snažíme zohľadniť ich potreby a vytvoriť s našimi dodávateľmi riešenia, vďaka ktorým bude každodenný život o niečo lepší,“ hovorí Mounia El Hilali, generálna riaditeľka a manažérka pre oblasť trvalej udržateľnosti IKEA pre Česko, Maďarsko a Slovensko.

Súkromie je naše právo
Až 82% Slovákov je presvedčených, že majú právo na súkromie. Nie vždy je však možné mať toľko súkromia, koľko by sme pre našu pohodu potrebovali. Záleží najmä na tom, kde bývame, s kým bývame a aká je naša úloha v domácnosti. Ak sa nám nepodarí dosiahnuť takú mieru súkromia, ktorú potrebujeme, až 45% z nás sa cíti frustrovane. Uvedomujeme si hodnotu súkromia, ktoré pre nás nepredstavuje iba ničnerobenie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Z prieskumu vyplýva, že až 65% z nás si myslí, že súkromie je nevyhnutné najmä kvôli osobnému rastu.

Musíme spoznávať sami seba aj ostatných
Na to, aby sme spoznali, kto naozaj sme, potrebujeme čas a dostatok priestoru. Pocit “neustáleho sledovania“ v nás môže vyvolávať priam až klaustrofobické pocity. 67% z nás sa preto cíti byť samým sebou iba v prípade úplného súkromia, za zatvorenými dverami svojej izby či inej miestnosti, kde nemusíme neustále ovládať a sledovať naše správanie. Súkromie a pocit intimity hrajú taktiež dôležitú úlohu pri vedení hlbších a lepších rozhovorov. Správa taktiež ukázala, že až 79% Slovákov hľadá v domácnosti viac súkromia kvôli zlepšeniu svojich vzťahov.

Aktivity, ktoré predstavujú súkromie

Pre 71% opýtaných predstavuje súkromie dôležitý faktor pre plnenie úloh, pri ktorých je potrebné lepšie sústredenie. Správa odhalila, že 49% z nás využíva svoje súkromné chvíľky na relax a dobytie energie, a 43% opýtaných hovorí, že súkromie je nevyhnutné v prípade, že sa chceme zabaviť a hrať.

Na otázku, aké aktivity si užívame počas súkromných chvíľ, ktoré by sme si v prípade nedostatku súkromia až tak neužívali, sme dostali jasné odpovede:

IKEA prieskum/foto IKEA

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Premiér: Predloženie požiadaviek zo strany SMK bolo opľutím ruky

Igor Hraško/TASR

Eurokomisia chce pridať do rozpočtu agropolitiky EÚ po roku 2020 ďalších 24 miliárd eur

Igor Hraško

Trnava po dlhých rokoch nebude mať jarmok, mesto chce vymyslieť náhradný program

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár