Hrnčekový chlieb pre začiatočníkov

Úžasne chutný hrnčekový chlieb pre začiatočníkov, ktorého príprava zaberie len 5 minút 🙂

Hrnčekový chlieb pre začiatočníkov, alebo veľmi zaneprázdnených. Príprava zaberie len 5 minút, pečenie asi 50 minút. Môžete ho zamiesiť večer a ráno šup do rúry. Dá sa tiež pripraviť ráno pred odchodom do práce a upiecť po návrate.

Tento chlieb má veľké oká v striedke a úžasne chrumkavú, tenkú kôrku. Najradšej ho mám hneď čerstvý, namáčaný do olivového oleja.

Receptu sa naozaj netreba báť. Aj keď ste s kysnutým cestom nikdy nepracovali, chlieb sa vám určite podarí. Nemusíte ho ani nijako špeciálne hniesť a tvarovať. Stačí len premiešať suroviny vareškou a potom celé preložiť do dobre tesniaceho hrnca či pekáča s pokrievkou.

Múku môžete namixovať. K hladkej pšeničnej pridať žitnú celozrnnú alebo špaldovú. Chlieb sa podarí aj tak, len bude hutnejší.

Ochutiť ho môžete rascou, semienkami, orechami, sušenými rajčinami, bylinkami, alebo sušenou cibuľkou.

Budeme potrebovať

  • 3 hrnčeky hladkej múky
  • 1 KL sušeného droždia
  • 2 KL soli
  • 1,5 hrnčeka vody
  • semienka slnečnicové

1 hrnček = 250 ml

Postup prípravy

  1. Všetky suroviny spolu v miske vareškou premiešame, aby sa dobre spojili. Misku zakryjeme a necháme pri izbovej teplote cesto kysnúť asi 8 hodín. Minimálne 6 a maximálne 12. Čím dlhšie cesto kysne, tým budú oká v striedke väčšie.
  2. Keď cesto vykysne, rozohrejeme rúru aj s pekáčom a pokrievkou na 250 stupňov.
  3. Cesto preložíme do horúceho pekáča, zakryjeme pokrievkou a vložíme do spodnejšej časti rúry na 30 minút piecť. Potom pekáč vyberieme a pokrievku dáme bokom. Znovu vložíme do rúry bez pokrievky a pečieme ďalších 20 minút na 230 stupňov. Takto sa prepečie kôrka chleba krásne do zlatista.
  4. Chlieb necháme na mriežke vychladnúť a už len čakáme na ten úžasný zvuk, keď ho rozkrojíme

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

12 častých chýb pri varení. Ako sa im vyvarovať?

Ivan Mihale

Sladký kokteilový pohár

Dušan Kasenčák

Kuracie paličky

Dušan Kasenčák