Foto: Pixbay.com

Hríb satanský: Nepomýľte si ho! Môže vás to stáť život

Síce má – tak ako ostatné hríby – zospodu charakteristické rúrky, to ale neznamená, že je jedlý. Hríb satanský je najjedovatejším hríbom, na ktorý v Česku a Slovensku môžete naraziť. Stačí malý kúsok a máte zamiesené na otravu a bolestivé zvracanie.

Je síce pomerne vzácny, aj tak by sme sa ale túto nebezpečnú hubu mali naučiť rozpoznať. Ako na to? Mykológ Michal Mikšík, autor knižky Hríby – hríbovité huby našich lesov (Universum), opisuje, na čo sa zamerať.

3 veci, ktoré vám nesmú chýbať v strave, ak chcete schudnúť

Ako spoznať hríb satan?
Jedovatý hríb satan rastie hlavne v teplých listnatých lesoch a hájoch, pod dubmi, bukmi, lipami a brezami.
Má biely až svetlo šedý klobúk.
Ide o mohutnú hubu – klobúk bežne býva široký až 35 cm.
Pod klobúkom zbadáte oranžové alebo až červené rúrky.
Aj pri nohe sa pozorne pozerajte na farby. Navrchu je žltá a smerom nadol prechádza do červena.
Noha je pokrytá drobnou sieťkou.
Pokiaľ satana porežete, sfarbí sa do svetlo modra.
Je mýtus, že je satan horký – naopak, má príjemnú chuť. Rozhodne ale neriskujte otravu a netestujte to!

Hríb satan, kováč alebo Krist? Pozor na zámenu

Obávate sa, že si jedovatý hríb satanský popletiete s jedlým kováčom? Pre túto hubu je totiž typická žltá, okrová alebo načervenalá noha a pod jej klobúkom nájdete sýto červené až karmínové póry, ktoré po stlačení modrajú. To môže byť pre hubárov mätúce. Čo si všímať? Najväčší rozdiel je podľa mykológa Mikšík v tom, že hríb kováč má hnedú farbu, zatiaľ čo satan má už spomínaný biely až sivastý klobúk a na nohe rozpoznáte sieťku.

Najčastejšie si ale ľudia satana pletú s nejedlým hríbom Kristom. Ten sa od satanského hríbu líši sfarbením skôr do žlta a tiež tým, že rastie pod ihličnany. Je pre neho typická horká chuť.

Do kaderníctva vbehol jeleň. Odniesol si žehličku na vlasy(VIDEO)

To nejedlý hríb medotrpký je zradný v tom, že často rastie na rovnakých miestach ako satan a navyše je podobne mohutný. Má ale žltú nohu a rovnakú farbu majú aj póry, ktoré vidíte pod klobúkom.

Satanovi sa tiež podobá jedovatý hríb purpurová , ktorý ale býva menší. Všímajte si tiež hlavne jeho nohy. Je pokrytá červenú sieťkou, pod ktorú po celej dĺžke presvitá žltý podklad. Dospelý hríb nachový má ružovkastý klobúk. Určite ho netrhajte, pretože sa jedná o kriticky ohrozený.

Foto: nahuby.cz

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale