Koronavírus/fotobanka

Homeopatiká proti COVID-19 neúčinkujú

Neexistujú dôkazy o ochrannom účinku homeopatických prípravkov pred koronavírusmi. Tvrdenie o ich efekte voči vírusovým ochoreniam všeobecne nie sú podporené vierohodnými vedeckými výskumami.

Zdroj: spotrebitele.dtest.cz

Je veľa rád, ako si počínať pri nákaze COVID-19 a ako sa pred ňou chrániť. Bujnie obchod so strachom, často sa propagujú úplne nezmyselné alebo zbytočné prípravky a metódy.

Rakúske médiá uviedli, že niektorí lekárnici odporúčajú svojim zákazníkom aj v týchto prípadoch homeopatiká. Organizácia Medizin transparent vykonala metaštúdiu, pri ktorej hľadala práce zaoberajúce sa účinkami homeopatík pri vírusových infekciách. Na vírus COVID-19 homeopatiká testované zatiaľ neboli, preto o ich efekte alebo prípadnej prevencii hovoriť vôbec nemožno. Vedecké práce spojené s inými virózami však liečivé účinky nepreukázali.

V súčasnosti nie je známa preventívna liečba pri chorobe COVID-19 (poz. red. Posilnenie organizmu existuje). Mnoho vedcov z celého sveta hľadá možnosti, ako s novým vírusom bojovať. Už boli začaté klinické štúdie na ľuďoch. Pracuje sa aj na vytvorení účinnej vakcíny. Zatiaľ sú chorí väčšinou liečení ako pri iných vírusových respiračných ochoreniach – miernením symptómov a podporou dýchania, napríklad kyslíkom. Antibiotiká pomáhajú proti bakteriálnym infekciám, ale proti vírusom sú neúčinné.

Zásady ochrany pred nákazou COVID-19 sa teda nemenia. Umývajte si ruky pravidelne a dôkladne vodou a mydlom. Nedotýkajte sa tváre. Vyvarujte sa priameho kontaktu s nakazenými alebo osobami v karanténe. Kýchajte a kašlite do lakťa alebo jednorazovej vreckovky, nie do dlane. Nosením respirátora s ochranou FFP3 alebo vyšším chránite seba, rúškom svoje okolie.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Poslanci zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, platy sa líšia

Ivan Mihale