Hľadáte prírodné antibiotiká? Siahnite po propolise!

Propolisová tinktúra/Igor Hraško

Určite už každý z vás počul, čo je to propolis. No možno sa nájdu aj takí, ktorí ani len netušia, o čom je reč. Okrem bežných produktov, ktoré včelám odoberáme (med, vosk, peľ, materská kašička), z čoho sú niektoré ich výrobkom, iné len zberovým materiálom, je aj propolis. Prevažne lepkavá látka, ktorá sa nachádza na rôznych miestach vo včelom úli, plní funkciu akéhosi tmelu a vypĺňa rôzne drobné medzery a dutiny. Slúži však aj na ochranu včiel a celého úľa pred infekciou.

Včely na rámiku/Igor Hraško

Odkiaľ by sa v úli vzala infekcia? Do včelieho úľa môže preniknúť nezvaný hosť, ktorý môže mať väčšie rozmery a včely takéhoto nezvaného hosťa neuvládzu vyniesť z úľa von. Preto ho obalia propolisom, čím ho úplne uzatvoria a vlastne mumifikujú. Cez propolis však do priestoru neprenikne nič, z rozkladajúceho sa živočícha, či už je to napríklad myš, alebo jašterica. A to aj preto, že má silné antibakteriálne ale aj antimikrobiálne účinky. Plní však aj funkciu prírodného antibiotika, nakoľko má účinok podobný Penicilínu.

Kde sa propolis berie? Ako už bolo spomínané, je akýmsi včelím produktom. Jednak včely zbierajú živice a silice z mladých púčikov rôznych, predovšetkým listnatých stromov (ojedinele aj ihličnatých) a rôznych bylín a zmiešaním s voskom, prípadne rozkladom peľu a pôsobením žalúdočných enzýmov a za pomoci fermentácie, produkujú mierne lepkavú látku, ktorá sa nazýva propolis.

Najčastejším výrobkom z propolisu je propolisová tinktúra, ktorá vzniká zmiešaním lepkavého propolisu s 80% alkoholom, s ktorým sa nechá určitý čas odležať za občasného miešania. Jej využitie je mnohostranné, cez vonkajšie, či vnútorné použitie. Pozor však pri tehotných ženách a pri šoféroch. Netreba zabudnúť, že tinktúra obsahuje alkohol. Mnohí včelári už sami pripravujú tieto tinktúry, takže sa treba opýtať toho vášho a zakúpiť si, lebo práve v takomto čase môže mať aj veľký liečebný, ale aj preventívny účinok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zväz cestovného ruchu víta uvoľnenie opatrení

Igor Hraško/TASR

Tohtoročnú úrodu jahôd poznačil prízemný mráz, úroda bude o 40 percent nižšia

Igor Hraško / SITA

Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily

Igor Hraško

2 komentáre

Ján Pavelka 4. decembra 2019 at 14:16

Veľmi ho nepreceňujte. Pre niekoho je propolis kontaktným alergénom, čo som skúsil na vlastnej koži a musím to oznamovať pri všetkých chirurgických aj iných lekárskych úkonoch. V takýchto informáciách by to bolo treba uvádzať.

Odpovedať
Bratislava 4. decembra 2019 at 18:30

Propolis? K tomu môžem len toľko. Používam. Super produkt. Lepší prírodný produkt nepoznám.

Odpovedať

Pridaj komentár