VŠZP/Igor Hraško

Hazard so zdravím a diskriminácia. Návrh na dofinancovanie VšZP sa stretol s nevôľou

Návrh Ministerstva zdravotníctva SR na dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sumou 300 miliónov eur je podľa zdravotnej poisťovne Dôvera hazardom so zdravím. Zdravotná poisťovňa Union je z toho v šoku. Píše portál webnoviny.sk

Pre agentúru SITA to uviedli PR špecialista Dôvery Matej Štepianský a hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Rokovanie o zvýšení základného imania štátnej VšZP o 300 miliónov eur vládny kabinet v stredu prerušil.

Nekorektný a neférový návrh, hodnotí Union

„Sme z toho v šoku. Ani sme netušili, že je na tom VšZP už znova až tak zle – suma 300 miliónov eur nás extrémne prekvapila,“ povedala hovorkyňa Unionu s tým, že odhadované chýbajúce zdroje boli pre celý sektor 200 miliónov eur. Union tento návrh považuje za „extrémne nekorektný a nefér“.

Podľa Dôvery sa na časť poistencov vláda vykašľala

„Vláda týmto svojím krokom ukazuje, že sa na férové financovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov na Slovensku vykašľala,“ konštatoval Štepianský. Nepriamo podľa Dôvery trestá dva milióny poistencov za to, že dôverujú súkromným zdravotným poisťovniam.

 „Poukazujeme na to, že milión poistencov Dôvery je zároveň poistencami štátu. Sú to deti, dôchodcovia, nezamestnaní a rodičia na materskej, na ktorých vláda šetrí tým, že z roka na rok za nich platí menšie poistné, pričom náklady na liečbu stúpajú. Vláda SR svojimi krokmi upiera prístup k zdravotnej starostlivosti bezmála polovici obyvateľov Slovenska,“ dodal PR špecialista Dôvery.

Dôvera aj Union poukazujú na to, že štátna poisťovňa sa má dofinancovať z daní všetkých daňových poplatníkov, vrátane poistencov súkromných zdravotných poisťovní.

Diskriminačný návrh, tvrdí AOPP

Návrh na dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) považuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) za diskriminačný. Združenie v tlačovej správe upozorňuje, že štát musí dofinancovať zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov, bez ohľadu na to, v ktorej zdravotnej poisťovni sú poistení.

Podľa AOPP je návrh z dielne ministerstva zdravotníctva nespravodlivý. Zvýšením základného imania v štátnej poisťovni o 300 miliónov eur sa mal v stredu zaoberať kabinet, rokovanie o tomto bode programu však ministri prerušili.

Návrh na dofinancovanie zdravotnej starostlivosti cez zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne by mala vláda podľa AOPP prehodnotiť.

Choroby si nevyberajú podľa zdravotnej poisťovne

Tento krok považuje prezidentka asociácie Mária Lévyová za hazardovanie so zdravím pacientov. Vládou navrhované riešenie totiž podľa nej zabezpečí zdravotnú starostlivosť len pre poistencov štátnej poisťovne. Diskriminuje tak takmer 2,2 milióna poistencov súkromných zdravotných poisťovní, pritom sa na vyčlenených 300 miliónov eur cez dane poskladali aj oni.

 „Považujeme za diskriminačné, ak sa štát rozhodne zo spoločných peňazí dofinancovať zdravotnú starostlivosť iba pre poistencov jednej poisťovne. Choroby si nevyberajú podľa zdravotnej poisťovne, liečbu potrebujú všetci pacienti a štát by mal na to pri prerozdeľovaní potrebných zdrojov prihliadať,“ upozorňuje Lévyová.

Ignorácia potrieb zvyšných dvoch poisťovní

Vláda týmto návrhom podľa AOPP odignorovala nielen potreby zvyšných dvoch zdravotných poisťovní, ale najmä požiadavky poskytovateľov na dofinancovanie, ktorí sa ho dožadujú už dlhodobo. Kabinet tak podľa asociácie rezignoval na svoje prísľuby smerom k zdravotníkom a pacientom.

 „Vnímame aktuálnu diskusiu o možnom návrate k unitárnemu systému. Rovnako si však myslíme, že pacient by sa v diskusii o zmene systému poistenia nemal používať ako rukojemník,“ uzavrela prezidentka AOPP.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta