Podpolianske folklórne slávnosti v Detve
Podpolianske folklórne slávnosti v Detve / TASR

Folklórne slávnosti v Detve otvorí program Podpolianska pieseň rodiny

Program s názvom Podpolianska pieseň rodiny otvorí v piatok večer 54. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP) v Detve. Zostavila ho dvojica autorov: Emília Sekerešová a Roman Malatinec. V duchu poklony slovenským rodinám sa bude potom až do nedele 14. júla niesť celý festival.

Na Podpoľaní sú silné generácie rodín, ktoré s úctou zachovávajú vzácne dary predkov, tanečníkov, spevákov, inštrumentalistov a odovzdávajú ich svojim synom, vnukom, pravnukom. Túto tradíciu chceme pripomenúť všetkým, ktorí na slávnosti do Detvy zavítajú,“ uviedli autori programu.

V tohtoročnom programe FSP venovala programová rada náležitý priestor aj Podpolianskym rozkazovačkám, ktoré sú zaradené na Zoznam kultúrneho dedičstva Slovenska. Návštevníci sa na ne môžu tešiť v rovnomennom programe, ktorý sa začne v sobotu 13. júla od 20.15 h. Autorský tím tvoria Igor Kovačovič, Ján Jamriška, Jaroslav Hazlinger a Anna Ostrihoňová.

Máme folklór v krvi

Ako priblížila predsedníčka programovej rady Anna Ostrihoňová, FSP venujú pozornosť všetkým zložkám tradičnej kultúry, neopomínajúc ani jej výtvarné prejavy. Preto po úspešnej prezentácii tradičného svadobného odevu na folklórnych slávnostiach v roku 2017, sa Detva opäť vráti ku kráse ľudového odevu. Ukážky svadobného odevu z regiónov stredného Slovenska si diváci budú môcť vychutnať v sobotu podvečer, v scénickom programe s názvom Mladucha vo venci, potom žena začepčená a to od 17.30 h. Program pripravila dvojica autoriek Anna Ostrihoňová a Zuzana Šovčíková.

Tradičnej rodine je venovaný aj slávnostný záver folklórnych slávností v nedeľu o 15.15 h s názvom Spieva celá rodina, spieva celá dedina. V programe vystúpia účinkujúce rodiny, folklórne skupiny, súbory a ľudové hudby zo Slovenska a hostia a z Poľska. Scénický program pripravila Anna Salajová na základe námetu Anny Ostrihoňovej.

Kopanecké lúky sú svetovým unikátom, kosiť sa musia ručne

Na festivale sa tento rok predstaví viac ako 1200 účinkujúcich, ľudových muzikantov, tanečníkov, spevákov, ľudových umelcov, ktorí predvedú svoje umenie a zanietenosť pre uchovávanie tradícií svojich predkov. Festival ponúkne na hlavnej scéne prírodného amfiteátra celkom desať veľkých scénických programov.

V areáli amfiteátra a ďalších priestoroch Detvy si budú môcť návštevníci vybrať z ďalších desiatok sprievodných podujatí a výstav. Nebude chýbať obľúbený Krajanský dvor, Dvor u Detvanov, Podpoliansky dvor, Gajdošský dvor, Salaš na Detve a tiež jarmok tradičných ľudových remesiel.

Hlavným organizátorom festivalu je mesto Detva v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondom na podporu umenia, Podpolianskym osvetovým strediskom vo Zvolene a ďalšími partnermi z verejného i súkromného sektora.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

65. ročný Skaličan

Igor Hraško

Dva vzácne tigre našli nový domov v zvieracom parku v Orechovej Potôni

TASR

Za jazdu v čase zákazu hrozí Bánovčanke dvojročné väzenie

TASR

Pridaj komentár