Foto: SITA

Extrémne suchá zasiahli postihli aj Slovensko

Extrémne sucho je problémom už aj pre Slovensko. Na konci júna ho meteorológovia zaznamenali približne až na polovici územia Slovenska.

Ako na tlačovej besede v Bratislave povedal klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško, extrémne sucho bolo spôsobené niekoľkomesačným deficitom zrážok, a to od jesene 2018 do jari tohto roka.

Úbytok dažďa v júni

Vážnym problémom býva úbytok dažďa v júni. Prevládajúce teplé počasie totiž prispieva k častejšiemu výskytu suchých období. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla riešenie tejto alarmujúcej situácie vidí v budovaní vodozádržných opatrení. Na tie môžu Slováci čerpať aj peniaze z eurofondov.

Viete ako správne skladovať vajcia?

Podľa SHMÚ zrážky majú narušený svoj pôvodný ročný režim. „Na boj proti suchu sú finančne podporované napríklad projekty dažďových záhrad, zberných jazierok, revitalizácie mokradí, vegetačných stien a zelených striech, zberné systémy a zadržiavanie vody akéhokoľvek charakteru. Celkovo sme podporili už viac ako 24 žiadostí v sume 4 milióny eur,” podotkol Kurilla.

Dokument H2Odnota je voda

Spomenul aj pripravený dokument H2Odnota je voda, v ktorom sa odborníci zameriavajú na konkrétne riešenia na zadržanie vody v krajine.

Ako dodal, na vodozádržné opatrenia môžu mestá a obce čerpať financie z eurofondov v hodnote 17 miliónov eur, ktorú plánujú vzhľadom na vysoký dopyt navýšiť. Medzi prijímateľov tejto podpory patria napríklad mestá ako Žiar nad Hronom, Brezno, Zlaté Moravce, obec Cífer (okres Trnava), ale aj bratislavská metská časť Dúbravka.

Šikovné zariadenie na fotografovanie divokých šeliem

Sledovanie sucha realizuje SHMÚ od roku 2015. Monitoring meteorologického sucha je aktualizovaný každý pondelok na ich stránke. Mapy, ktoré sledujú pôdne sucho, prináša web intersucho.sk.

Meteorológovia SHMÚ v spolupráci s odborníkmi v poľnohospodárstve, lesníctve a ovocinárstve pozorujú a zaznamenávajú aj dopady sucha. Slovenský hydrometeorologický ústav sa rovnako venuje sledovaniu hydrologického sucha cez stav povrchových a podzemných vôd.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Archeoskanzen v Nižnej Myšli pozýva návštevníkov na Cestu do praveku

Ivan Mihale