Foto: pixbay.com

Európe hrozí 75-percentný úbytok hmyzu, podľa Hojsíka za to môže aj používanie hnojív a pesticídov

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie tento týždeň schválil iniciatívu slovenského europoslanca za Progresívne Slovensko a ekológa Martina Hojsíka na zastavenie úbytku hmyzu a opeľovačov. Iniciatíva bude zahŕňať celoeurópsky monitoring opeľovačov za päť miliónov eur. Agentúru SITA o tom informoval Hojsíkov poradca Ľuboš Konečný.

Európe podľa Hojsíka hrozí 75-percentný úbytok hmyzu. „Rozhodne sa nerozprávame o probléme vyskytujúcom sa len v niekoľko regiónoch či krajinách. Úbytok opeľovačov a užitočného hmyzu je kontinentálny až globálny problém ekologického, ale aj spoločensky-ekonomického rázu,“ konštatoval Hojsík.

Skupina diviakov sa dnes prechádzala po autobusovej stanici

Vedci sa podľa neho zhodujú, že veľký podiel na tomto alarmujúcom trende nesie ľudská aktivita a súčasný spôsob produkcie. „Veľmi intenzívne si pod sebou pílime konár,“ zdôraznil Hojsík. Žiada pritom, aby boli výsledné výstupy z monitoringu opeľovačov zahrnuté do novej spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Prílišné používanie chemických pesticídov, hnojív a iných škodlivých látok v intenzívnom poľnohospodárstve patria totiž k hlavným faktorom spôsobujúcim úbytok hmyzu. „Ide o komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexné riešenie, a ktorý chcem v rámci svojho mandátu riešiť,“ uzavrel Hojsík.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Na Slovensku objavili ďalší prípad vtáčej chrípky a opäť v drobnochove hydiny

Igor Hraško/SITA

Slepačí trus ako najlepšie hnojivo

Igor Hraško

V Thajsku si školáci uctili zvieratá uhynuté pri požiaroch v Austrálii

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár