Etnografka zhrnula svoj trojročný výskum ľudových piesní do knihy

Andrea Jágerová/Igor Hraško

Okrem zberu a zápisu piesní sa zaoberala aj jazykom a tamojším nárečím.

Zdroj: teraz.sk

Nielen zber a zápis ľudových piesní, ale aj podoba nárečia boli cieľom takmer trojročného výskumu zvolenskej etnografky Andrey Jágerovej v blízkej obci Ostrá Lúka. Výsledkom je publikácia s názvom Písanka s pesničkami, ktorá obsahuje stovku piesní.

Písanka piesní z Ostrej Lúky od Andrei Jágerovej foto: EASYFOTO TASR – Jozef Poliak

„Počas výskumu som absolvovala desiatky rozhovorov s tamojšími obyvateľmi. Veľkú časť materiálu mi tiež poskytla pani Anna Bartošová, ktorá vedie miestny folklórny súbor a zbiera ľudové piesne,“ povedala pre TASR Jágerová. „Pomohli mi pri tom aj bohaté archívy nahrávok Slovenského rozhlasu, Slovenskej akadémie vied či Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a Slovenského národného múzea v Martine,“ dodala.

Podľa nej je už dnes veľmi ťažké určovať pôvod piesní, teda meno obce a miesta, kde tá ktorá pesnička vznikla. „Ľahšie je to už s piesňami, ktoré vznikli po druhej svetovej vojne, keď vznikala takzvaná povojnová piesňová tvorba. V čase združstevňovania totiž vzniklo veľa družstevných pesničiek, z ktorých mnohé už majú aj svojich autorov,“ priblížila.

Okrem zberu a zápisu piesní sa zaoberala aj jazykom a tamojším nárečím. „Z pôvodného nárečia existujú dnes v obci už len jeho zlomky. Zaujímavé je, že v Ostrej Lúke sa využívalo takzvané druhotné mäkčenie. Miestni napríklad povedia „ťeň mlaďý chlapec“, uviedla ďalej.

Špecifikom Ostrej Lúky je, že ľudia tam do dnes vo veľkom používajú „n“ namiesto „m„. Tak napríklad nepovedia „tam„, ale „tan„, namiesto „chodím„, hovoria „chodín“ a podobne. Pri podstatných menách sa používali tvary, ako napríklad gombíke, rebríke, cukríke. „Zistila som však, že podobným spôsobom hovoria aj obyvatelia susednej Dobrej Nivy a tiež v neďalekej obci Breziny či Dubové, ale napríklad aj v trochu vzdialenejších Pliešovciach a Sáse. Ľudia sa domnievajú, že tieto nárečové prvky sú v Ostrej Lúke vplyvom nemeckého elementu, ktorý bol v tejto oblasti prítomný celé stáročia,“ uzatvorila.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Premiér: Predloženie požiadaviek zo strany SMK bolo opľutím ruky

Igor Hraško/TASR

Eurokomisia chce pridať do rozpočtu agropolitiky EÚ po roku 2020 ďalších 24 miliárd eur

Igor Hraško

Trnava po dlhých rokoch nebude mať jarmok, mesto chce vymyslieť náhradný program

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár