Dokumentačný obrázok / Screenshoot videa

EKOLOGICKÁ KATASTROFA: Prielom Hornádu zamorený plastmi z okolitých osád (VIDEO)

Len pred pár týždňami vyčistili Prielom Hornádu v národnom parku dobrovoľníci. Dlhotrvajúce dažde a zvýšená hladina vody  však zmenila vyčistené územie na smetisko. Výrazné zrážky rozvodnili rieky natoľko, že mnohé sa vybrežili a došlo k povodniam. Veľká voda brala všetko čo jej prišlo do cesty aj odpad z rómskych osád z ktorých väčšina je v tesnej blízkosti potokov a riek.

Správa NP Slovenský raj spoločne s dobrovoľníkmi pravidelne dvakrát ročne organizuje čistenie rieky Hornád v národnom parku. Posledné veľké čistenie sa konalo pred necelým mesiacom 26. októbra, kedy 35 ochotných účastníkov priložili ruku k dielu a vyčistili bezmála 13 km toku Hornádu v najprísnejšie chránenej A zóne od Hrabušíc až po Čingov.

V Prielome Hornádu v Slovenskom raji sa však po dažďoch nahromadil odpad. Ako informoval riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil, nevyprodukovali ho turisti, ale obyvatelia okolitých obcí. Až 90% ho má pochádzať z rómskej osady v Hranovnici.

Hroziť politikom šibenicou je v poriadku, rozhodla prokuratúra v Katoviciach

Odpad tvoria prevažne plasty, z toho polovica sú plastové fľaše. Z tohto dôvodu Správa NP víta novelu zákona z dielne Ministerstva životného prostredia o zálohovaní PET fliaš, čo pomôže z veľkej časti vyriešiť aktuálny problém s ich nahromadením vo vode. Tony odpadu sú v celom úseku Hornádu, ktorý meria trinásť metrov a preteká Slovenským rajom, teda od Hrabušického mýta až po Čingov respektíve Smižiansku Mašu. „Najhoršie je to v hornej časti prielomu, medzi Letanovským mlynom a hrdlom Hornádu, kde sa z dreva vytvorili hate a tam sa ten odpad zadržiava. Všade po brehoch sú odpadky, na stromčekoch ostali visieť handry, ale najviac sa toho zadržalo práve v spomínaných miestach,“ uzavrel Dražil.

Až 90% odpadu má pochádzať z rómskej osady v Hranovnici. Prednostu OÚ v Hranovnici Lukáša Antoniho pobúrila informácia, že sú najväčším znečistovateľom rieky. Tvrdí, že obec kladie dôraz na udržiavanie verejného poriadku a ich obyvatelia majú dostatok možností na uloženie komunálneho odpadu.

Britský stavbár s manželkou zo Slovenska vyhrali Euromiliónový jackpot

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale