ilustračné foto, Thinkstock/Zdroj: webnoviny.sk

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú. Mení sa systém valorizácie

Takto sa skutočne nedá žiť! Ceny potravín neustále rastú, z každej stany číha neistota. A po novom aj dôchodcovia by mali byť ukrátený o pevnú sumu k dôchodku. Portál Pravda poukazuje na nový Návrh rozpočtu. Od januára predpokladá valorizáciu o jedno percento. Kým dôchodca s penziou nižšou ako 300 eur, mal ešte tento rok garantovanú sumu 9,40 eura, od januára sa jeho penzia zvýši len o percento. Dostane tri eurá. Je to celé na zaplakanie.

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú

„Od januára budúceho roka sa mení mechanizmus valorizácie dôchodkov. Končí sa systém založený na garancii minimálnej sumy zvyšovania dôchodkov a nahradí ho zvyšovanie všetkých dôchodkov výlučne percentuálne, podľa výšky dôchodcovskej inflácie,“ píše portál Pravda.

Podľa portálu Pravda sa dôchodky zvyšovali doteraz o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Teda takzvanú dôchodcovskú infláciu. Alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu, ktorá prislúcha danému druhu dôchodku.

Tri príklady

Portál pravda v súvislosti s novým Návrhom rozpočtu zverejnil aj tri ilustračné príklady, ako to môže fungovať od januára v praxi.

„Dôchodca A poberá sólo starobný dôchodok vo výške 300 eur. Ak by sa penzie zvyšovali o tzv. dôchodcovskú infláciu, teda o 1 %, penzistovi by sa dôchodok zvýšil o 3,00 eurá. Jeho suma bude 303,00 eura,“ píšu.

V druhom príklade, kde má dôchodca sólo starobný dôchodok vo výške 400 eur by sa jeho dôchodok po novom navýšil na sumu 404,00 eura. A v treťom by dôchodca, ktorý poberá starobný dôchodok vo výške 600 eur mal od januára dostávať 606,00 eur.

Zdroj: HD

Na Slovensku je vyše štvrť milióna dôchodcov v materiálnej chudobe

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale

Toto je Krčméryho KONIEC! Slováci mu to neodpustia

Ivan Mihale