https://www.tinkinerecepty.sk/detska-vyziva-bez-cukru-sladidiel/
https://www.tinkinerecepty.sk/detska-vyziva-bez-cukru-sladidiel/

Detská výživa bez cukru a sladidiel

Postup prípravy
  1. Zrelé, mäkšie, sladké jablká nakrájame na kocky alebo mesiačiky a dáme ich dusiť do hrnca na 15 – 30minút, podľa tvrdosti ovocia. Uvaríme na kašu. Potom ich rozmixujeme. Kašovitú hmotu znovu dáme prihriať na bod varu a horúce dávame do malých umytých a vysušených výživových pohárov. Uzatvoríme vyvareným usušeným viečkom a otočíme hore dnom. Zabalíme do deky a necháme stáť niekoľko hodín, kým poháre vychladnú. Potom otočíme a odložíme.
  2. Takto si môžeme urobiť aj inú kombináciu detskej výživy bez cukru, napr. jablká s mrkvou alebo broskyňovo-jablkovú alebo marhuľovú, ale tá je kyslejšia.
  3. Na mrkvovú najprv dusíme nastrúhanú mrkvu v hrnci, ak by nám prihárala, podlejeme vodou (voda sa postupne vyparí). Keď je mrkva uvarená, zmixujeme s uvarenými jabĺčkami podľa chuti, dáme zovrieť na sporák a horúce dávame do suchých a čistých výživových pohárikov. Postup je ten istý ako pri jabĺčkovej výžive, uzatvorené poháre zabaliť do deky a nechať tam vychladnúť.
  4. Takáto prírodná výživa nebude pekná bledá, ako z obchodu, ale trošku dohneda z jabĺčok alebo dočervena z mrkvy. Ak chceme, môžeme do nej zamiešať po dovarení na špičku noža kyselinu askorbovú, ale bude tak kyslejšia, keďže v nej nie je cukor. Ak chceme sladšiu, tak na začiatku, pri varení jabĺk alebo mrkvy, pridáme podľa chuti trošku trstinového cukru alebo medu a stále miešame, až do dovarenia.
  5. Detská výživa vydrží aj 2 roky. Uskladňujeme ju v komore alebo v pivnici, najlepšie v tme, aby nestratila farbu.

    Zdroj : www.tinkinerecepty.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

12 častých chýb pri varení. Ako sa im vyvarovať?

Ivan Mihale

Sladký kokteilový pohár

Dušan Kasenčák

Kuracie paličky

Dušan Kasenčák