Desaťročie života nášho slnka v jednom videu

Foto screenshot youtube NASA Goddard Desaťročie Slnka

NASA zverejnila na svojom kanáli youtube pozoruhodné video.

Do hodinového videa vtesnali zábery slnka zozbierané za posledné desaťročie.  Za ten čas sa podarilo zozbierať 425 miliónov snímok Slnka s vysokým rozlíšením a zhromaždiť 20 miliónov gigabajtov údajov. Táto zozbierané informácie umožnili nespočet nových objavov o fungovaní našej najbližšej hviezdy a o tom, ako ovplyvňuje slnečnú sústavu.

Snímky, ktoré sú vo videu použité zachytáva Observatórium slnečnej dynamiky NASA každých 0,75 sekundy. Samotný prístroj Atmospheric Imaging Assembly (AIA) sníma obrázky každých 12 sekúnd pri 10 rôznych vlnových dĺžkach svetla. V tomto videu sú zábery posledného 10-ročia s fotografiami nasnímanými na vlnovej dĺžke 17,1 nanometrov, čo je extrémna ultrafialová vlnová dĺžka, ktorá zobrazuje vonkajšiu atmosférickú vrstvu Slnka – korónu.

Video ukazuje vzostup a pokles aktivity, ku ktorej dochádza v rámci 11-ročného slnečného cyklu Slnka a významných udalostí, ako sú tranzitné planéty a erupcie. Nezvyčajnú hudbu s názvom „Solar Observer“ zložil hudobník Lars Leonhard (https://www.lars-leonhard.de/).

Video má názov „A Decade of Sun“ (Desaťročie Slnka) a tu si ho môžete pozrieť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

SPF posiela farmárom dodatky o zvyšovaní nájomného za poľnohospodársku pôdu, tvrdí Takáč

Igor Hraško / SITA

Emisné povolenky sú stále drahšie. Dosiahli 14-ročné maximá

Igor Hraško / SITA

Modranie prstov môže značiť aj autoimunitné ochorenie – sklerodermiu

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár