Záplava/Igor Hraško

Dažďová voda nie je odpad!

Voda je, a vždy bola životodarná tekutina a v mnohých rozprávkach je tak aj opísaná, v mnohých piesňach ospievaná. Naši predkovia vedeli, čo je potrebné pre ich úrodu. Bol to dostatok vody. Preto mali kedysi gazdovia rozdelené políčka na menšie a oddelené medzami, brázdami, či rigolmi. Tieto však slúžili aj na to, aby rýchly dážď nepobral úrodu, aby neodniesol ťažko zúrodnenú pôdu, aby sa voda rýchlo nedostala k obydliam, a aby políčka po daždi rýchlo nevysychali. Všetky tieto opatrenia slúžili na zastavenie, či zadržanie vody. Kedysi sa hovorilo, že veľký oheň dokážeš skrotiť, ale veľkú vodu nie. Preto medze, brázdy a rigoly, či terasovanie políčok dokázali krotiť menšiu vodu, aby zabránili jej spojeniu vo veľkú, ktorá by narobila oveľa viac škody, ako úžitku.

Dnes, keď na nás útočia správy o zmenách klímy a jej prispôsobeniu sa, opäť je to len riešenie dôsledkov, ale nie odstránenie príčiny. Dokedy sa potom budeme prispôsobovať? Nemali by sme radšej pomôcť  k odstráneniu príčiny a nemusíme sa prispôsobovať v najbližších generáciách? A ako k tomu môžeme prispieť my sami? Nie je to až také zložité. Stačí napríklad zadržať vodu, ktorá nám spadne na strechu domu tým, že ju odvedieme do suda a nie pustíme do kanála. Má to hneď niekoľko veľkých výhod. Zadržanú dažďovú vodu môžeme použiť v čase bez zrážok na polievanie, lebo práve tá je pre našu úrodu tá najlepšia a druhá výhoda, že ak do kanála nepustíme také veľké množstvá vody, nebude vyplavovať z čistiarní nevyčistenú vodu a nebude tým znečisťovať dolné toky potokov a riek. Ďalšou výhodou je, že ak popolievame trebárs len trávnik pri dome, tak voda, ktorá nevsiakne, nám pomôže ochladiť svojim výparom klímu okolo domu a zmierniť tak slnečnú páľavu za horúcich dní.

V špecializovaných obchodoch sa dá nájsť už aj okrasný sud na dažďovú vodu. K dispozícii sú rôzne tvary i vzory a farby, ktoré pekne dokážu ladiť s domom. Teraz nám ide síce zima, ale pripraviť sa na ďalšiu horúcu sezónu môžete už teraz. Lebo už teraz môžete rozmýšľať, ako to urobiť, aby ste pomohli nie len sebe, ale aj ostatným. A je potrebné sa o tom intenzívnejšie rozprávať, aby sa ľudia nad tým zamysleli a pritlačili následne aj na politikov, ktorí by mali pripraviť podporné programy k takémuto účelu a nie vynakladať potrebné zdroje na programy prispôsobenia sa zmenám, ktoré už prebiehajú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale