Cyklón Amphan má prvé obete, India a Bangladéš sú zdevastované

Red Climatica Mundial po silnej búrke

Cyklón Amfhan včera veľkou silou udrel na východnú Indiu a Bangladéš. Vyžiadal si život najmenej 14 ľudí a zničil tisíce domov.

Zdroj: imeteo.sk

Masívna búrka, ktorá prišla z Bengálskeho zálivu, zasiahla v stredu poobede pevninu a  udrela veľkou silou. Napriek prijatým rozsiahli evakuačným a preventívnym opatreniam zomrelo najmenej 14 ľudí a škody sú po cyklóne obrovské.

V zaľudnenom indickom štáte Západné Bengálsku cyklón Amfhan vyčíňal intenzívnymi dažďami a prudkými vetrami, ktoré dosahovali rýchlosť až 185 km/h.

Krajina vyhlásila, že v štáte zahynulo najmenej 10 ľudí, najviac zničila dva okresy v Západnom Bengálsku. Vláda potvrdila, že išlo o jednu z najsilnejších búrok, ktorá zasiahla tento región.

Cyklón zasiahol aj hlavné mesto Kalkatu, v ktorej žije niekoľko miliónov obyvateľov. Silný vietor prevrátil množstvo áut, vyvrátil desiatky stromov a stĺpov elektrickej energie. Niektoré časti veľkomesta boli uvrhnuté do tmy.

V susednom Bangladéši zomreli na následky cyklónu najmenej štyria ľudia, informovali úradníci. Krajina bola taktiež zdevastovaná, domy zničené a dodávky energie prerušené v niekoľkých okresoch. Silný vietor zničil prakticky všetko, čo mu prišlo do cesty. V pobrežných oblastiach sú rozsiahle záplavy. Pod vodou sa ocitlo približne 500 domov.

Obe krajiny spravili množstvo opatrení, aby následky cyklónu boli čo najmiernejšie. Podľa slov miestneho odborníka Rezaula Karima mohlo byť obetí menej, keby boli ľudia ochotní sa presťahovať do centier.

Otázne stále ostáva, aký bude mať cyklón dopad na zdravie obyvateľov, keďže obe krajiny sú postihnuté koronavírusom.

 

#CICLÓN #AMPHAN | 20.05.2020 ✓Devastación y muerte deja el Ciclón luego de tocar tierra este miércoles en India y…

Uverejnil používateľ Red Climática Mundial Streda 20. mája 2020

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Eurokomisia chce pridať do rozpočtu agropolitiky EÚ po roku 2020 ďalších 24 miliárd eur

Igor Hraško

Rezort pôdohospodárstva víta návrhy od hnutia Sme rodina

Igor Hraško/TASR

Ibuprofén opäť v hre? Pomoc pri liečbe koronavírusu, alebo to ide aj inak?

Igor Hraško / SITA

Pridaj komentár