Členské štáty EÚ sa dohodli na ukončení Operácie Sophia v Stredozemnom mori, nahradí ju nová

Pobrežie/Igor Hraško

Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli na ukončení námornej misie v Stredozemnom mori a začatí novej, ktorá sa viac zameria na uplatňovanie zbrojného embarga voči Líbyi.

Zdroj: webnoviny.sk

V Bruseli to novinárom pri príležitosti stretnutia európskych ministrov zahraničia povedal šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn. Podľa jeho slov dosiahli „politickú dohodu“ o ukončení Operácie Sophia, ktorá sa zameriavala na boj s pašerákmi migrantov.

Nová operácia zatiaľ nemá meno

Asselborn uviedol, že presné podmienky novej misie musia ešte podrobne prediskutovať odborníci. Podľa plánov by sa mala operácia posunúť viac na západ od vôd, ktoré migranti bežne používajú pri ceste z Líbye do Európy.

Operácia zatiaľ nemá meno a podľa luxemburského ministra zahraničia je jej „hlavným cieľom zbrojné embargo“. „Ak nie sú zbrane, nie je vojna. V Líbyi sú tisíce zbraní,“ povedal Asselborn.

Ako tiež vysvetlil, nová operácia „bude mať tri úrovne, vo vzduchu, satelitnú a námornú“.

Operácia Sophia

Operáciu Sophia spustili v roku 2015 v čase veľkej migračnej vlny zo severnej Afriky do Európy. Cieľom akcie bolo zakročiť proti prevádzačom migrantov a uplatniť embargo na obchodovanie so zbraňami s Líbyou.

No pre spory v otázke prerozdeľovania utečencov medzi členskými krajinami EÚ a tvrdenia, že operácia len povzbudzuje prevádzačov, Taliansko minulý rok zablokovalo vyslanie ďalších lodí.

Misia, ktorej mandát skončí v marci, v súčasnosti funguje takmer výlučne s využitím lietadiel a bezpilotných dronov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Francúzska lekárska akadémia odporúča nosenie rúšok

Igor Hraško/TASR

Počas pandémie koronavírusu výrazne stúpol počet trestných činov

Igor Hraško

Európska komisia vyzýva štáty na podporu leteckej nákladnej dopravy, vydala opatrenia

Igor Hraško/SITA

Pridaj komentár