Foto: Bloomberg.com

Číňania vyšľachtili prasa o veľkosti Medveďa Bieleho

Číňania prišli na chuť bravčovému, ale pre čínsku populáciu zatiaľ nie je tohto mäsa dostatok. Z tohto dôvodu začali šľachtiť ošípané, ktoré by mali byť veľké ako ľadové medvede. Gigantické zvieratá sa predávajú za viac ako 10 tisíc juanov (približne tisíc euro).

V Nan-ning, hlavnom meste čínskej autonómnej oblasti Kuang-si, chová jeden majiteľ ošípaných prasa vážiace viac ako pol tony, čo je hmotnosť porovnateľná napríklad s dospelými ľadovými medveďmi. Uvádza to agentúra Bloomberg. Cena jedného takého prasaťa viac ako trikrát prevyšuje priemerný mesačný príjem v tejto oblasti.

Predajcovia lokálnych potravín budú podporení, tvrdí Matečná

Hmotnosť dospelých ošípaných sa pohybuje v dosť širokom rozmedzí, zvyčajne od 150 do 350 kilogramov. Najväčším domácim prasaťom v histórii bol podľa Bloombergu brav zvaný Veľký Bill, ktorého vlastnil farmár Elias Buford Butler v Jacksone v Tennessee. Toto prasa vážilo približne tonu a štvrť, v roku 1933 však musel byť utratený po tom, čo si v dôsledku svojej obrovskej hmotnosti zlomil nohu.

Na zdravotné komplikácie umiera podľa Bloombergu väčšina nadmerne veľkých ošípaných. Príkladom je ďalší obrie brav zvaný Prasa Ton, ktorý bol chovaný v Číne a zomrel v roku 2004 v dôsledku nedostatku pohybu kvôli vlastnej obezite. Vážil 900 kilogramov.

Hladina oceánov stúpne do roku 2100 o viac než meter, niektoré ostrovy budú neobývateľné

Ošípané zdecimovala africká chrípka

V Nan-ning ale tento problém nijako nerieši, pretože obrovské ošípané, ktoré chovajú, sú tak ako tak určené na porážku. Čo najväčšia hmotnosť zvieraťa je pre poľnohospodárov dôležitá, pretože populácia ošípaných v ázijských krajinách decimuje africký mor. Čína je pritom najväčším spotrebiteľom bravčového mäsa na svete – ročne skonzumuje viac ako polovicu celosvetovej spotreby bravčového mäsa.

Všetci čínski producenti bravčového, či už malí poľnohospodári alebo veľké mäsokombináty, sa snažia správať čo najväčšie zvieratá, uvidíme agentúra Bloomberg. Cieľom je zvýšiť priemernú hmotnosť jedného kusu zhruba o 14 percent a zisky o 30 percent.

Kvôli africkej prasacej chrípke musia čínski farmári vybiť až tretinu svojich ošípaných (odhadom 250 až 300 miliónov zvierat), v dôsledku čoho bude na čínskom trhu chýbať zhruba 10 miliónov ton bravčového mäsa. Čínska vláda preto varovala, že ponuka bravčového bude v prvej polovici roka 2020 mimoriadne chudobná. Súčasne vyzvala chovateľa ošípaných, aby sa čo najskôr vrátila k normálnej produkcii bravčového a zvýšili jeho domácej ponuku.

Žena porodila dieťa so štyrmi nohami a troma rukami!

Cena bravčového vzrastie globálne

Poľnohospodári sa však naďalej obávajú kontaminácie, navyše kvôli hromadnému zabíjaniu ošípaných stúpla cena chovných prasníc i prasiatok. Čínsky dopyt po bravčovom mäse pravdepodobne spôsobí nárast jeho cien aj globálne, uzatvára Bloomberg.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V Košiciach spustili službu podpory nabíjania mobilných zariadení

Igor Hraško/TASR

Cestoviny ako kľúč k šťastnému životu?

Igor Hraško

Ako pestovať medovku lekársku?

Igor Hraško

1 komentár

V snahe naučiť psa dobrému správaniu si muž kúpil príručku. Takto na ňu zareagoval jeho pes | Som z dediny 7. októbra 2019 at 14:58

[…] Číňania vyšľachtili prasa o veľkosti Medveďa Bieleho […]

Odpovedať

Pridaj komentár