Autor: SHUTTERSTOCK

Chren dedinský. Pestovanie, zber a liečivé účinky.

Každý, kto žije na vidieku vie, že chren dedinský (Armoracia rusticana/Cochlearia armoracia) je považovaný za burinu. Niekto ho miluje a raz za čas si ho proste musí dopriať – či už čistý nastrúhaný chren alebo zmiešaný s nastrúhaným jablkom. Chren sa zvykne nazývať aj ako bylina mladosti, český ženšen, morská, konská alebo mužská reďkev či chren. Je to neskutočný zdroj vitamínov a antibiotickým, antibakteriálnym prostriedkom.

Málo z histórie

U nás sa rozšíril na konci prvého tisícročia, a preto sa mu tiež niekedy hovorí bylina starých Slovanov,“ vysvetľujú vo svojej knihe Svet prírodných antibiotík Jiří Kuchař a Josef Jonáš. „Koreň chrenu hral oddávna významnú úlohu v ľudovej mágii pre svoju podobnosť s ľudskou postavou. Chrenový amulet mal liečivú silu a dedinské deti vo Švajčiarsku nosili náhrdelník z plátkov chrenového koreňa. Po celej Európe sa verilo tomu, že kto si vloží plátok surového chrenu do vrecka na peniaze, nebude ho mať nikdy prázdne.“

Kedy sadiť chren

Najlepším obdobím na vysadenie chrenu je skorá jar alebo jeseň. Ide však o tak odolnú a nenáročnú rastlinu, že ju môžete zasadiť pokojne aj v zime alebo uprostred leta. Doba výsadby je rozhodujúca len z hľadiska zberu. Ak chren vysadíte skoro na jar, prvej úrody sa dočkáte už na jeseň v tej istej sezóne.

Príprava koreňov pred výsadbou

  • Koreň chrenu, ktorý je vhodný na pestovanie novej rastliny, by mal byť aspoň 20 cm dlhý a 3 centimetre široký.
  • Môžete použiť aj omnoho menšie odrezky (asi 5cm) alebo koreň rozrezať pozdĺžne na polovicu. Jediný rozdiel spočíva v tom, že rastlinke potrvá trochu dlhšie, kým dorastie do dospelosti.
  • Vyberajte si zdravé korene, ktoré nie sú viditeľne poškodené.
  • Pred zasadením odstráňte ich vrchnú časť, z ktorej trčí zvyšok suchej vňate. Stačí, ak odrežete 1 – 2 cm.
  • Aby ste predišli plesneniu či hnitiu koreňov, nechajte ranu po reze poriadne uschnúť alebo ju zasypte dreveným popolom, ktorý slúži ako dezinfekcia.

Chren ocení ľahkú, na živiny bohatú a dobre priepustnú pôdu, ideálne piesčitú alebo piesčito-hlinitú. Chren porastie bez problémov v akomkoľvek type pôdy, okrem tej, ktorá je trvalo podmáčaná. Aby sme zabránili invázii chrenu po záhrade ideálne je vysadenie chrenu do kvetináča. Koreň by nemal dorásť do väčšej dĺžky, ako je 30 cm. Ideálna je teda nádoba s výškou okolo 40 cm a priemerom 40 – 60 cm. Zber chrenu sa realizuje od chvíle, keď začne schnúť jeho nadzemná časť. Väčšinou je to október až november. Pri zbere kopte v cca 20 cm vzdialenosti od rastliny. Odoberte stredný najsilnejší koreň a ostatné hoďte späť do pôdy. Korene umyte, vložte do mikroténového vrecúška s dierkou a odložte do chladničky. Takto uskladnené vám vydržia aj niekoľko mesiacov.

Odpudzovanie záhradných škodcov za pomoci vysadených byliniek

Liečivé účinky

Chren je silný antibiotický a antibakteriálny prostriedok so známym efektom čistenia krvi, pomáha pri bolestivej menštruácii, pri reumatických, neuralgických bolestiach a bolestiach pri dne, rovnako pri prechladnutí, chrípke a kataroch horných dýchacích ciest.
Med s chrenom sa osvedčuje pri astmatických problémoch, pri kašli a prechladnutí, pretože vďaka antiseptickému účinku a vysokému obsahu vitamínu C zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám horných ciest dýchacích.

Možností ako využiť túto zázračnú plodinu je mnoho a budeme radi ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti s pestovaním a využitím. Vopred ďakujeme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Návod na pletenie korbáčov pre malých šibačov

Ivan Mihale

Pozor na častú dezinfekciu rúk. Môže spôsobiť neplodnosť, poruchy srdca, aj mozgu detí!

Ivan Mihale

Hoci je vonku ešte chladno a vlhko, niektoré práce nepočkajú. Čo musíte stihnúť v marci?

Ivan Mihale