Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Chorváti potrebujú slovenské rysy. Chorvátske majú totiž veľký problém

Do Chorvátska mieria nielen slovenskí turisti, ale aj niektoré vzácne šelmy zo slovenských Karpát. Na rozdiel od ľudí sa však už nikdy nemajú vrátiť späť.

Chlpatý krásavec menom Emil vymenil svoju domovinu v slovenských horách za lesy v chorvátskom národnom parku Velebit. Rysy v tamojších končinách pôvodne vyhynuli už začiatkom 20. storočia. V roku 1973 tam priviezli zo Slovenska šesť týchto krásnych veľkých mačiek a tie sa začali rozmnožovať. Lenže má to jeden problém.

Chorvátska populácia týchto krásnych zvierat je totiž vážne ohrozená príbuzenským krížením. Všetky rysy sú potomkami šiestich jedincov, ktorých sem pred päťdesiatimi rokmi priviezli zo Slovenska. Keďže nemajú kontakt s inými rysmi, neustále sa krížia medzi sebou, čo ohrozuje zdravie a životaschopnosť ich populácie. Emil by mal teda priniesť „novú krv.“

Chorvátsky portál Total Croatia News popisuje celú udalosť ako „skvelú správu pre divokú prírodu v Chorvátsku.“ Rys Emil obohatí už existujúcu populáciu približne 40 rysov v chorvátskom národnom parku Velebit. Jeho úloha je veľmi dôležitá a celkom príjemná.

„Dúfame, že Emil nebude mať problém nájsť si tu samičku, keďže tu máme asi 40 rysov,“ cituje portál riaditeľku národného parku Velebit Anu Brkljačič.

„Takmer 50 rokov párenia sa medzi blízkymi príbuznými vyústilo do genetických porúch a jediným riešením pre ich prežitie je dovoz slovenských rysov z Karpát,“ dodáva Total Croatia News.

Emil však pred svojím vypustením do chorvátskych lesov musel absolvovať tvrdú dvojmesačnú karanténu. Dôvodom nebol covid, ale veterinárna prax, aby sa Chorváti uistili, že je zdravý a má dostatočné protilátky proti besnote.

Pri jeho vypustení z prepravného boxu nemohlo byť veľa ľudí z dôvodu protiepidemických opatrení. Túto radosť však ochranári dopriali niekoľkým deťom zo základnej školy v meste Krasno.

Zdroj: Dnes24

Vlk dravý sa stal chráneným živočíchom, J. Budaj podpísal vyhlášku

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale