ilustračné foto

Českí potápači boli poctení, že mohli vyčistiť Štrbské pleso

Medzinárodný festival potápačských filmov, ktorý sa koná od 10. do 13. októbra vo Vysokých Tatrách, nie len zábavu, ale aj úžitok pre prírodu. Potápači troch krajín v rámci sprievodnej akcie vyrazili pod hladinu štyroch tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov.

Do Štrbského, Popradského, Velickom a Nového Štrbského plesa sa tento rok ponorilo 75 potápačov. Okrem tých zo Slovenska a z Poľska dorazili aj potápači z Českej republiky vrátane trojčlennej potápačské skupiny dobrovoľných hasičov zo Starej Břeclavi.

„So slovenskými potápačmi máme skvelé vzťahy už niekoľko rokov, a keď prišlo pozvanie vyraziť na potápanie s upratovaním tatranských plies, dlho sme nepremýšľali. Príležitosť k potápaniu v takej nadmorskej výške sme ešte nemali,“ povedal Vlastimil Košulič z Břeclavskej jednotky.

Po týždni dopadli utečenca: Emu bol podľa strážnikov výborným bežcom aj plavcom

Na potápačskú výpravu v dvadsať hektárovom Štrbskom plese v nadmorskej výške 1346 metrov si českí hasiči priviezli svoj špeciálny vozík s potrebnou výbavou, čím vzbudili medzi kolegami nemalú pozornosť.

„Je to tento rok už dvadsiaty šiesty ročník podujatia Čistá voda. Za tých dvadsaťpäť predchádzajúcich sme pri 1673 ponoroch vyniesli z vody 6645 kilogramov odpadu,“ uviedol koordinátor akcie Pavol Kráľ zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).

Pod strechou kostola v Ratkovej žije najväčšia netopieria kolónia v krajine

Tohtoročný ročník pridal do štatistiky ďalších 326,5 kilogramu zo spomínaných plies a navyše ešte zo zatopeného lomu Kvetnica u Popradu.

Potápači našli okrem iného peňaženku s drobnými mincami, ponorné čerpadlo, sekáčik alebo napríklad závoj nevesty. „Skutočnú bombou akcie bol nevybuchnutý mínometný granát v lome, musel pre neho prísť pyrotechnik,“ dodal Kráľ.

KURIOZITA: Križovatku zaplavili kapry!

„Na Štrbskom plese, kde sme sa potápali, toho veľa nebolo. S prázdnu sme sa ale nevrátili. Objavili sme potrebné ružové okuliare a kinofilm do fotoaparátu,“ bilancoval výsledok práce starobřeclavského trojlístku Košulič.

„Tento rok tam toho naozaj veľa nebolo, na druhej strane nie je výnimkou, že z vody vyťahujeme plastové tégliky, ktoré tam zostali po majstrovstvách sveta v roku 1970,“ pripomenul Kráľ.

Upratovanie vodných plôch je tradičnou sprievodnou akciou festivalu filmov s potápačskou tematikou, ktorý mal tento rok už 34. ročník. Podľa organizátorov očistou vysokohorských plies vyjadrujú potápači svoj vzťah k prírode. Inšpiráciou im bola akcia Čisté hory, ktorá sa od roku 1979 zameriava na upratovanie chodníkov. Potápači sa k tomu pridali očistou ples.

„Budem rád, keď vylezú z vody a povedia: Nič sme tam nenašli. Ale to sa asi nestane,“ povedal Kráľ. Dodal, že štruktúra odpadu vo vode sa mení – v prospech vecí, ktoré sa rozkladajú dlho, alebo vôbec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matovičov ranný zážitok zo sprchy: Koho už toto zaujíma?!

Ivan Mihale

Ďalšia Matovičova trápna hra. Do Fondu vzájomnej pomoci neposiela nikto nič

Ivan Mihale

Archeoskanzen v Nižnej Myšli pozýva návštevníkov na Cestu do praveku

Ivan Mihale