Žena v rúšku/Igor Hraško

Česi si môžu dať dole rúška. Riziká sú väčšie ako nákaza koronavírusom, tvrdí epidemiológ

Podľa českého epidemiológa a vedúceho pracovnej skupiny ministerstva zdravotníctva pre uvoľňovanie epidemických opatrení Rastislava Maďara môže byť nosenie rúška za určitých okolností rizikové. Informuje portál webnoviny.sk

Od júla bude v Česku nosenie rúšok povinné už len v ohniskách nákazy. Nové uvoľnenie opatrení sa týka interiérov aj mestskej hromadnej dopravy s výnimkou metra, zdravotníckych a sociálnych zariadení, kde budú rúška vyžadované, uvádza Ministerstvo zdravotníctva ČR.

Riziko zdravotných komplikácií

Ako pre iDnes.cz vysvetlil epidemiológ Rastislav Maďar, o zmene pravidiel v nosení rúšok rozhodlo aj riziko zdravotných komplikácií v uzavretých priestoroch.

V kombinácii s horúcim počasím sa môžu objaviť napríklad mdloby či sťažené dýchanie, čo je podľa odborníka horšie než nákaza vírusom.

Rúška budú v Česku preto povinné už len v metre, ktoré je klimatizované a dochádza v ňom k výraznej cirkulácii vzduchu.

V MHD bude rúško dobrovoľné

„Kto chce, nech si ho dá. Kto nechce a môže si udržať odstup dva metre a viac, nech si ho nedáva. Je lepšie napríklad nejazdiť preplnenými spojmi a počkať si na ďalšie. Momentálne nie je nutné vyžadovať rúško povinne u všetkých a za každých okolností,“ uviedol na adresu rúšok Maďar.

V Moravskosliezskom kraji platí sprísnený režim

Podľa štatistík má Česko aktuálne viac ako 11 800 potvrdených prípadov koronavírusu, z toho vyše 3 700 aktívnych. Vírus si v krajine doteraz vyžiadal 349 úmrtí.

Podľa Ministerstva zdravotníctva ČR je aktuálna epidemiologická situácia v Českej republike stabilná, lokálne ohniská sa však vyskytujú v Moravskosliezskom kraji, kde platí sprísnený režim.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Chorváti potrebujú slovenské rysy. Chorvátske majú totiž veľký problém

Ivan Mihale

Ornitológovia zaznamenali nový druh vtáka, kolibiarika iberijského

Ivan Mihale

Zuzana to vie aj s motykou! Obliekla montérky a šup ho! sadiť stromky

Gabriel Matta