Smiech/pixabay

Častý smiech je zabijakom stresu

Úsmev a smiech telu pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými situáciami v bežnom živote. Podstatná je ich frekvencia, na sile zrejme nezáleží. Píše portál spotrebitele.dtest.cz

Človek sa počas jedného dňa usmeje alebo zasmeje v priemere osemnásťkrát, spravidla v komunikácii s inými ľuďmi. Úsmevom a smiechu je venovaný nespočet štúdií. Niektoré majú vskutku zaujímavé výsledky. Napríklad tú, že ženy sa smejú častejšie ako muži, uviedla rakúska organizácia VKI.

Nedávna švajčiarska štúdia sa zaoberala súvislosťou medzi stresujúcimi udalosťami a smiechom a sústredila sa na otázku, ako často, ako veľmi a prečo sa ľudia smejú. Vedci skúmali vzťah medzi smiechom, stresujúcimi udalosťami a prejavmi psychického i fyzického stresu, ako sú napríklad bolesť hlavy alebo nepokoj. Pri práci brali do úvahy širokú škálu subjektívne nepríjemných faktorov v kontexte každodenného života.

Z výskumu vyplynuli dva hlavné závery. Jeden potvrdil predpoklad, že keď sa človek často smeje, máva menej fyzických a psychických príznakov v stresových okamihoch. Druhý bol veľmi prekvapivý – štúdia neodhalila žiadnu súvislosť medzi reakciou na stres a intenzitou smiechu, teda či sa niekto ľahko uchechtne, chvíľu sa veselo smeje alebo jeho smiech hlasno buráca na celé kolo. Tento výsledok môže byť spôsobený skutočnosťou, že pri hodnotení svojho smiechu účastníci výskumu nedokázali dobre posúdiť intenzitu svojho smiechu, zatiaľ čo pre nich bolo veľmi ľahké určiť, ako často prepuká.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Jadranka: Ľudová zmeska

Dušan Kasenčák

Lúčnica na svetovej výstave v Bruseli (1958)

Dušan Kasenčák

Goralské tanečné sólo – z filmu Balada o Vojtovej Maríne

Dušan Kasenčák